22. 08. 2017 06:33 | LOS ANGELES/TASR

Roky používala púder, dostala rakovinu: Známa kozmetická firma zaplatí rekordné odškodné

Eva Echerria začala púder používať v 50. rokoch 20. storočia, v roku 2007 jej diagnostikovali rakovinu vaječníkov.

Na nedatovanej snímke Eva Echevarriová.
Na nedatovanej snímke Eva Echevarriová. Foto: TASR

Porota v americkom Los Angeles nariadila v pondelok spoločnosti Johnson & Johnson zaplatiť rekordné odškodné 417 miliónov dolárov (353 mil. eur) hospitalizovanej žene. Tá tvrdila v žalobe, že mastenec, ktorý používa firma v detskom zásype, spôsobuje rakovinu vaječníkov, keď sa pravidelne aplikuje v rámci ženskej hygieny.

Verdikt v súdnom procese iniciovanom Kalifornčankou Evou Echeverriovou znamená najvyššiu sumu prisúdenú v sérii rozsudkov v podobných prípadoch voči firme Johnson & Johnson na súdoch po celých Spojených štátoch.

Echeverriová obvinila spoločnosť Johnson & Johnson, že nedostatočne nevarovala zákazníkov o potenciálnom rakovinovom riziku pri používaní tohto detského púdru. Sama ho začala denne používať už v 50. rokoch 20. storočia až do roku 2016. V roku 2007 jej pritom diagnostikovali rakovinu vaječníkov.

Echeverriovej právnik Mark Robinson uviedol, že jeho klientka podstupuje liečbu rakoviny a vyjadrila nádej, že po verdikte firma Johnson & Johnson už teraz na svoje produkty umiestni dodatočné varovania.

Carol Goodrichová, hovorkyňa firmy Johnson & Johnson, informovala, že spoločnosť sa voči rozhodnutiu poroty odvolá. Zatiaľ čo firma súcití so ženami trpiacimi rakovinou vaječníkov, vedecké dôkazy podľa nej svedčia o bezpečnosti tohto detského zásypu.

K najnovšiemu verdiktu došlo po tom, ako porota v St. Louis v máji priznala 110,6 mil. dolárov (93 mil. eur) žene z Virgínie, ktorej diagnostikovali rakovinu vaječníkov. Produkty firmy Johnson & Johnson obsahujúce zásyp používala viac ako 40 rokov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?