06. 09. 2017 13:18 , článok bol aktualizovaný 07. 09. 2017 10:36 | ST. JOHNS/TASR, kc

Vražedný hurikán Irma pokračuje vo svojej skázonosnej ceste, zabíja a ničí

Hurikán sprevádzaný vetrom s rýchlosťou do 298 kilometrov za hodinu, tam v stredu zničil množstvo budov, vyvolal záplavy a vyradil z činnosti energetické zdroje.

Hurikán zanechal na ostrove Svätého Martina obrovskú spúšť.
Hurikán zanechal na ostrove Svätého Martina obrovskú spúšť. Foto: reprofoto: Twitter/ The world face

Najmenej osem mŕtvych a 23 zranených si vyžiadal silný hurikán Irma, ktorý v stredu zasiahol viaceré menšie ostrovy v severovýchodnej časti Karibského mora. Bilanciu obetí, ktorá sa týka len Francúzskom spravovaných ostrovov v Karibiku, zverejnil dnes v Paríži francúzsky minister Gérard Collomb, informovala agentúra AP.

Deviatu obeť na živote hlásili už predtým z ostrovného štátu Antigua a Barbuda.

Konečný počet mŕtvych alebo zranených môže byť napokon ešte vyšší, keďže záchranné tímy ešte neukončili prieskum škôd na ostrovoch Svätý Martin a Svätý Bartolomej. Ten by mal v plnom rozsahu začať až v priebehu dnešného dňa. Hurikán sprevádzaný vetrom s rýchlosťou do 298 kilometrov za hodinu, tam v stredu zničil množstvo budov, vyvolal záplavy a vyradil z činnosti energetické zdroje.

The eye of Cat. 5 Hurricane #Irma has engulfed both #StMartin and #Anguilla as it continues its rampage across the Leeward Islands. pic.twitter.com/ZWKPYpojiY

- Philip Klotzbach (philklotzbach) September 6, 2017

Zdroj: Twitter/ Philip Klotzbach

Príchod hurikánu na ostrov Barbuda:

Barbuda currently from Hurricane Irma, going to be 3Xs as bad when it hits Florida. expected to wipe out cities pic.twitter.com/sMF0FDbt1R

- Dark (DarkOperation) September 6, 2017

Zdroj: Twitter/ Dark

Hurikán zanechal na ostrove Svätého Martina obrovskú spúšť:

BREAKING NEWS: #Hurricane #Irma has
destroyed the Island of #SaintMartin. #Theworldfacepic.twitter.com/CzivBZDoxX

- Theworldface (the_worldface) September 6, 2017

Zdroj: Twitter/ Theworldface

Irma, ktorá je hurikánom najvyššej 5. kategórie, priniesla dnes silný vietor a dážď na ostrov Portoriko, kde spôsobila rozsiahly výpadok dodávok elektriny pre takmer 900.000 ľudí. Takmer 50.000 Portoričanov zostalo bez prístupu k pitnej vode.

Na ostrove Barbuda búrka v stredu poškodila skoro všetky domy a zhruba 60 percent z 1400 obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou. Zničené sú aj cesty a telekomunikačné siete. O život prišlo dvojročné dievča, ktorého rodina sa pokúšala utiecť z poškodeného domu.


Predpokladaná trasa hurikánu Irma.
Predpokladaná trasa hurikánu Irma. Foto: Profimedia.sk
 

Takto vyzerá Irma z lietadla "lovcov hurikánov":

They definitely fasten their seat-belts. This is what #HurricaneIrma looks like from a hurricane hunting plane. pic.twitter.com/JvIuEqaeJK

- BBC Weather (bbcweather) September 6, 2017

Zdroj: Twitter/ BBC Weather

Hurikán sa momentálne nachádza severne od Portorika a smeruje k Haiti a Dominikánskej republike. Na možný priamy úder Irmy sa pripravuje aj oblasť v okolí Miami v americkom štáte Florida.

Ide o najsilnejší hurikán zaznamenaný v oblasti Atlantického oceánu za uplynulé desaťročie. Organizácia Spojených národov odhaduje, že hurikán Irma by mohol zasiahnuť celkove až 37 miliónov ľudí.

V Atlantiku sa momentálne okrem Irmy nachádzajú ďalšie dva hurikány. Na hurikány prvej kategórie totiž v stredu zosilneli tropické búrky Katia a Jose.

Hurikán Irma a tropická búrka José.
Hurikán Irma a tropická búrka José. Foto: Profimedia.sk
 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?