07. 09. 2017 06:21 | SAN JUAN/TASR

Irma pokračuje v ničení, sprevádza ju vietor s rýchlosťou takmer 300 km za hodinu

V stredu hurikán zničil množstvo budov, vyvolal záplavy a vyradil z činnosti energetické zdroje.

Obraz skazy.
Obraz skazy. Foto: Profimedia.
Zničené budovy.
Obraz skazy.
´Puerto Rico.

Najmenej osem mŕtvych a 23 zranených si vyžiadal silný hurikán Irma, ktorý v stredu zasiahol viaceré menšie ostrovy v severovýchodnej časti Karibského mora.

O život prišlo aj dvojročné dievčatko, keď jeho rodina unikala z poškodeného domu, informoval premiér štátu Antigua a Barbuda Gaston Browne.

Bilanciu obetí, ktorá sa týka len Francúzskom spravovaných ostrovov v Karibiku, zverejnil dnes v Paríži francúzsky minister Gérard Collomb, informovala agentúra AP.
Deviatu obeť na živote hlásili už predtým z ostrovného štátu Antigua a Barbuda.

Konečný počet mŕtvych alebo zranených môže byť napokon ešte vyšší, keďže záchranné tímy ešte neukončili prieskum škôd na ostrovoch Svätý Martin a Svätý Bartolomej. Ten by mal v plnom rozsahu začať až v priebehu dnešného dňa. Hurikán sprevádzaný vetrom s rýchlosťou do 298 kilometrov za hodinu, tam v stredu zničil množstvo budov, vyvolal záplavy a vyradil z činnosti energetické zdroje.

Irma, ktorá je hurikánom najvyššej 5. kategórie, priniesla dnes silný vietor a dážď na ostrov Portoriko, kde spôsobila rozsiahly výpadok dodávok elektriny pre takmer 900.000 ľudí. Takmer 50.000 Portoričanov zostalo bez prístupu k pitnej vode.

Na ostrove Barbuda búrka v stredu poškodila skoro všetky domy a zhruba 60 percent z 1400 obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou. Zničené sú aj cesty a telekomunikačné siete. O život prišlo dvojročné dievča, ktorého rodina sa pokúšala utiecť z poškodeného domu.

Hurikán sa momentálne nachádza severne od Portorika a smeruje k Haiti a Dominikánskej republike. Na možný priamy úder Irmy sa pripravuje aj oblasť v okolí Miami v americkom štáte Florida.

Ide o najsilnejší hurikán zaznamenaný v oblasti Atlantického oceánu za uplynulé desaťročie. Organizácia Spojených národov odhaduje, že hurikán Irma by mohol zasiahnuť celkove až 37 miliónov ľudí. V Atlantiku sa momentálne okrem Irmy nachádzajú ďalšie dva hurikány. Na hurikány prvej kategórie totiž v stredu zosilneli tropické búrky Katia a Jose.


 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?