08. 09. 2017 12:13 | PORT-AU-PRINCE/TASR

Irma zoslabla na štvrtú kategóriu, stále však zostáva silným hurikánom

Následky búrky môže podľa odhadov OSN celkovo pocítiť až 37 miliónov ľudí.

Spúšť po Irme.
Spúšť po Irme. Foto: Profimedia

Hurikán Irma, ktorý si vyžiadal už najmenej 14 obetí, dnes mierne zoslabol na búrku štvrtej kategórie. Stále má však potenciál spôsobiť rozsiahle materiálne škody na ostrovoch v Karibiku a v americkom štáte Florida, ktorý by mal zasiahnuť v noci zo soboty na nedeľu.

Podľa amerického Národného centra pre hurikány (NHC) búrku aktuálne sprevádza vietor s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu. Hurikánom štvrtej kategórie by mala Irma - napriek istým fluktuáciám - zostať aj v priebehu nasledujúcich 24-48 hodín.

 

NHC varovalo, že búrka zostáva stále "veľmi nebezpečná. Jej centrum sa dnes ráno miestneho času nachádzalo približne 100 kilometrov severozápadne od Bahamských ostrovov a 800 kilometrov juhovýchodne od Miami.
Rozsiahly búrkový systém je veľký približne ako Francúzsko. Počet obetí hurikánu sa už zvýšil na najmenej 14. Päť potvrdených obetí hlásili z ostrova Svätý Martin, štyri z amerických Panenských ostrovov, tri z Portorika, jednu z Anguilly a jednu z Barbudy, informovala televízia BBC.

Irma je jednou z najsilnejších tropických búrok v Atlantickom oceáne od začiatku meraní. Na ostrove Barbuda búrka v stredu poškodila skoro všetky domy a zhruba 60 percent z 1400 obyvateľov zostalo bez strechy nad hlavou. V Portoriku spôsobila rozsiahly výpadok dodávok elektriny pre takmer 900.000 ľudí.

Následky búrky môže podľa odhadov OSN celkovo pocítiť až 37 miliónov ľudí.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?