08. 09. 2017 15:32 , článok bol aktualizovaný 08. 09. 2017 19:06 | BRATISLAVA/RT.com

Scény ako z katastrofického filmu, kolóny a chaos: Na odchod je už neskoro

Na pobrežie USA sa valí búrka, ktorá má veľkosť ako Francúzsko.

Za Irmou sa sformoval hurikán Jose.
Za Irmou sa sformoval hurikán Jose. Foto: Profimedia.sk

Šéf federálnej agentúry pre núdzové situácie FEMA William Brock Long povedal na tlačovej konferencii, že hurikán Irma zdevastuje Spojené štáty.

Brock reportérom povedal, že živel bude vyčíňať niekoľko dní, ak nie dlhšie a nepozná vraj nikoho na Floride, kto by sa stretol so živlom takých apokalyptických rozmerov, ktorý práve mieri k pobrežiu USA. Búrkový systém má veľkosť ako Francúzsko a doteraz zabil 14 ľudí.

Plnou silou zasiahne pobrežie USA v noci zo soboty na nedeľu. Búrku sprevádza prudký vietor, ktorý dosahuje neuveriteľnú rýchlosť až 250 kilometrov za hodinu.

Brock upozornil, že ľudia by to mali brať ako komplexnú predpoveď a každý od štátov Alabama až po Južnú Karolínu by mal búrku podrobne sledovať. Varoval aj, že až 100-tisíc ľudí by mohlo súrne potrebovať úkryt.

Aj keď Irma v piatok zoslabla na hurikán štvrtej kategórie, stále zostáva extrémne nebezpečná, upozorňuje Národné hurikánové centrum.

V najbližších hodinách bude jasné, akým smerom sa živel vyberie. „Nie je otázne, či zasiahne Floridu, otázkou je, aké zlé to bude a kde sa búrka zastaví, keď prejde ponad pevninu," upozorňuje Brock.

Predpokladaný smer:

Tropical storm winds are likely to arrive in the FL Keys and south FL Saturday. Preparations should be rushed to completion. #Irma pic.twitter.com/eto2KVWtgP

- NHC Atlantic Ops (@NHC_Atlantic) 8. septembra 2017

Na evakuáciu vyzýva aj guvernér štátu Florida Rick Scott, jeho slová nepotrebujú komentár: „Dom a strechu nad hlavou si dokážete postaviť nanovo, no život nie, rešpektujte príkazy miestnych autorít a buďte pripravení na evakuáciu."

Príchod Irmy na Floridu je ohromným ohrozením pre dodávky elektrickej energie a veľmi nebezpečný je aj fakt, že má v ceste niekoľko jadrových reaktorov. Energetická spoločnosť Power & Light už pracuje na odstávke dvoch jadrových elektrární v oblasti.

Na Floride sa nachádza aj naša kolegyňa Janka Slačková, toto je opis momentálnej situácie:

Irma už stihla zdevastovať oblasť Karibiku a pokračuje ďalej, píše RT.com

Situácia ako z katastrofického filmu

Atmosféra na Floride je napätá, čaká sa na Irmu a nikto presne nevie, čo gigantický živel spôsobí. Mnoho ľudí sa snaží z juhu odcestovať, no na diaľniciach sa tvoria rozsiahle zápchy, čo vážne spomaľuje dopravu a berie drahocenný čas potrebný na útek.

Zápcha na diaľnici.
Zápcha na diaľnici. Foto: Janka Slačková
 

Na čerpacích staniciach chýbajú pohonné hmoty a namiesto úniku pred búrkou hrozí, že obyvateľov zasiahne v kolónach. Mnohé benzínky sú zatvorené a pripravujú ich na záchranu pred vyčíňaním živlu.

Väčšina ľudí sa snaží dostať do Atlanty a ďalej na sever. Vedci predpovedajú, že Irma zasiahne aj ju. Našej kolegyni sa podarilo za dvanásť hodín v aute prejsť iba 500 kilometrov, premávka sa často hýbala doslova krokom.

Čerpacie stanice nemajú pohonné hmoty.
Čerpacie stanice nemajú pohonné hmoty. Foto: Janka Slačková.
 

Tí ktorí chceli z Miami odletieť, zostávajú zaseknutí na letisku, pretože spoločnosti zrušili lety a letenky sa prakticky nedajú kúpiť. Podobná situácia je aj v iných mestách.

Mnoho ľudí však zostáva vo svojich domovoch dobrovoľne. Obávajú sa, že by zostali stáť v zápchach a podľa nich je dnes už na odchod neskoro. Podľa nich je lepšie prečkať búrku doma ako v aute na otvorenej ceste, čo je do istej miery pravda.

Ľudia sa snažia predzásobiť.
Ľudia sa snažia predzásobiť. Foto: Janka Slačková.
 

Špecifickou skupinou sú turisti, ktorí prišli na Floridu na dovolenku, sú väčšinou bez áut a majú veľký problém s prepravou. Snažia sa dostať do tzv. sheltrov (krytov), ktoré na ochranu obyvateľov zriadila vláda, no je to problém. Situácia je neprehľadná a mnohí sa nedokážu zorientovať.

Úrady predpokladajú zaplavenie veľkej časti územia, problémom je aj mnoho rozostavaných budov na South Beach, pretože nie sú ešte v stave, aby nápor vetra a vody prežili. Najbližšie dni ukážu, akou silou Irma udrie.

No prognózy veľmi optimizmu nepridávajú. Ako sa ukazuje po vyčíňaní hurikánu Harvey v Texase, mnoho ľudí zostalo zaseknutých vo svojich obydliach, obkolesených vodou plnou plazov a hmyzom.

Príprava na príchod Irmy.
Príprava na príchod Irmy. Foto: Janka Slačková.
 

V Texase sa v spádovej vode objavili baktérie spôsobujúce rôzne choroby, podobný scenár možno očakávať aj tu. Na Floride žije aj veľké množstvo aligátorov, teraz ju čaká veľká skúška a nikto vlastne nevie, čo sa stane, Irma je obrovská a za ňou sa formuje hurikán Jose.

Jose zosilnel na hurikán štvrtej kategórie

Hurikán Jose, ktorý sa v tomto týždni sformoval v Atlantickom oceáne, dosiahol v piatok silu štvrtej kategórie. Oznámilo to americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

 

Hurikán sprevádza vietor s maximálnou stálou rýchlosťou 240 kilometrov za hodinu, čím sa podľa NHC stal mimoriadne nebezpečným hurikánom druhej najvyššej kategórie. Dnes predpoludním miestneho času smeroval rýchlosťou 26 kilometrov za hodinu na severozápad a v sobotu by sa mohol dostať do blízkosti Malých Antíl.

Výstrahu pred hurikánom Jose vyhlásili na karibských ostrovoch, ktoré sa aktuálne spamätávajú zo škôd po prechode hurikánu Irma, dodáva agentúra AP.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?