09. 09. 2017 16:45 | HAVANA/ TASR, TV Markíza

Rozprávali sme so Slovenkou, ktorá na Kube zažila hurikán Irma na vlastnej koži

Nič podobné v živote nezažila.

Hurikán Irma narazil na Bahamské ostrovy.
Hurikán Irma narazil na Bahamské ostrovy. Foto: TASR/AP

Irma dnes nad Kubou mierne zoslabla na hurikán štvrtej kategórie. Informovalo o tom americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

Irma v noci nadnes nakrátko dosiahla najvyšší piaty stupeň, ale teraz ho sprevádza vietor s rýchlosťou 249 kilometrov za hodinu a smeruje takmer 20-kilometrovou rýchlosťou na severozápad.

Hurikán Irma udrel na Kubu na polostrove Camagüey na severozápade krajiny. Niektoré komunity zaznamenali výpadky elektrickej energie a sťažilo sa komunikačné spojenie s mestami v odľahlejších oblastiach, uviedla spravodajská stanica BBC. V provincii Ciego de Avila boli nárazy vetra také silné, že zničili prístroj na meranie sily vetra, informoval kubánsky meteorologický úrad. Tisícky turistov unikli z Kuby a letoviská na severnom pobreží ostrova sú v súčasnosti prázdne.

Nám sa podarilo spojiť so Slovenkou Máriou Diazovou, ktorá sa na Kube práve nachádza. Len nedávno tam letela na svoju vôbec prvú návštevu, keďže jej manžel je Kubánec. Ako povedala, ľudia na ostrove boli dobre pripravení, no podobné počasie ešte sama nikdy nezažila. Pani Mária predpokladá, že aj napriek škodám, ktoré tam Irma spôsobila, sa z toho Kubánci rýchlo zotavia. Vypočujte si telefonát s ňou:

 

Najväčšia evakuácia v histórii USA

Juh Floridy by mala Irma dosiahnuť v nedeľu ráno miestneho času. Úrady tohto amerického štátu nariadili evakuáciu približne 5,6 milióna ľudí. Ide o štvrtinu populácie Floridy, takže je to jedna z najväčších evakuácií v dejinách krajiny, informovala agentúra AP.

Ďalším 540-tisúc ľudí nariadili evakuáciu z pobrežia štátu Georgia. Úrady otvorili tiež stovky záchytných centier pre ľudí, ktorí neodišli. Až po Atlantu sú hotely preplnené s evakuovanými obyvateľmi.

Irma, ktorá si doteraz vyžiadala najmenej 24 mŕtvych, v uplynulých dňoch zdevastovala viacero karibských ostrovov.

Mexickým zálivom sa zasa prehnal hurikán prvej kategórie Katia, ktorý zasiahol sever Mexika. Vietor tam dosahoval rýchlosť 120 km/h. Neskôr zoslabol na tropickú búrku s rýchlosťou vetra iba okolo 70 km/h.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?