09. 09. 2017 19:38 | MIAMI/TASR

Irma už je len hurikánom tretej kategórie. Kým príde na Floridu, opäť zosilnie

Floridský guvernér Rick Scott opäť varoval obyvateľov, že pôjde o "najkatastrofálnejšiu búrku, akú doteraz tento štát zažil".

Evakuácia ľudí v Miami pred hurikánom Irma.
Evakuácia ľudí v Miami pred hurikánom Irma. Foto: TASR/AP

Hurikán Irma, ktorý sa presúva cez Kubu smerom k americkému štátu Florida, preradili dnes do tretej z piatich kategórií podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice po tom, ako sa ustálená rýchlosť vetra znížila na 205 kilometrov za hodinu. Očakáva sa však, že pred úderom na americkú pevninu opäť zosilnie, uviedla agentúra AP.

Floridský guvernér Rick Scott dnes opäť varoval obyvateľov, ktorí zatiaľ neopustili ohrozené územia, že pôjde o "najkatastrofálnejšiu búrku, akú doteraz tento štát zažil". Tamojší úrad civilnej ochrany medzitým vyzval na presun do bezpečia ďalších 700-tisíc osôb a celkový počet evakuovaných tak môže dosiahnuť až 6,3 milióna.

Očakáva sa, že Irma zasiahne v nedeľu ráno miestneho času súostrovie Florida Keys a následne zamieri k veľkomestu Tampa.

Národné centrum pre hurikány (NHC) v Miami uviedlo v dnešnom oznámení, že na väčšine územia Floridy bude hurikán sprevádzať "život ohrozujúci" vietor - bez ohľadu na to, aká bude jeho presná trasa. Zároveň sa predpokladá zdvihnutie morskej hladiny, ktoré môže na juhozápade Floridy dosiahnuť štyri a pol metra, ako aj výdatné dažďové zrážky.
Okrem Floridy má Irma v najbližších dňoch zasiahnuť aj americké štáty Georgia a Južná Karolína. Vo východnej časti Georgie vyzvali na evakuáciu približne 540.000 obyvateľov.

Irma, ktorá si doteraz vyžiadala najmenej 24 mŕtvych, v uplynulých dňoch zdevastovala viacero karibských ostrovov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?