10. 09. 2017 09:09 , článok bol aktualizovaný 10. 09. 2017 21:48 | WASHINGTON/TASR

Mohutný hurikán Irma sužuje Floridu. Hlásia prvé obete

Irma udrela na Floridu v nedeľu ráno miestneho času.

Hurikán Irma zasiahol v nedeľu americký štát Florida
Hurikán Irma zasiahol v nedeľu americký štát Florida Foto: AP

Hurikán Irma má na Floride prvé obete. V dopravných nehodách, ktoré spôsobil prudký vietor a dážď, zahynuli na juhu a západe polostrova traja ľudia. Píše portál ct24.cz.

Medzi prvými troma potvrdenými obeťami je aj jeden policajt. Zomrel v meste Sarasota pri rovnakej nehode ako aj druhá obeť. Ďalší prišiel o život pri nehode v Key Weste, teda na prvom floridskom území, ktoré zasiahla Irma.

Mohutný hurikán Irma udrel v nedeľu ráno miestneho času na americký štát Florida. Severná stena oka hurikánu, v ktorej je najväčšia rýchlosť prúdenia vzduchu, zasiahla južné časti súostrovia Florida Keys.

Irma ako hurikán štvrtej kategórie vyčíňa v tejto oblasti sprevádzaný vetrom s rýchlosťou 215 kilometrov za hodinu a podľa Národného centra pre hurikány (NHC) zostane rovnako silný pri prechode celým súostrovím až k pobrežiu Floridy.

Už predtým zasiahol súostrovie Florida Keys a južné pobrežie štátu silnými vetrami a dažďom okraj hurikánu.

Národné centrum pre hurikány (NHC) v Miami oznámilo, že hurikán nesmeruje priamo na Tampu alebo Miami, ale zrejme na mesto St. Petersburg, ktoré nezažilo takýto zásah veľkého hurikánu už takmer sto rokov.

Úrady nariadili evakuáciu približne 6,5 milióna ľudí, čo je jedna z najväčších evakuácií v dejinách krajiny. Viac ako 72 tisíc ľudí sa uchýlilo do vyše 390 záchytných centier po celej Floride.

Americký prezident Donald Trump v sobotu vyzval ľudí žijúcich v oblasti predpokladanej trasy hurikánu Irma, aby živlu "ustúpili z cesty" a nerobili si starosti o svoj majetok.

Irma je "búrka s obrovskou ničivou silou a žiadam každého v oblasti trasy búrky, aby sa riadil všetkými pokynmi a ustúpil hurikánu z cesty", vyhlásil Trump. Majetok sa na rozdiel od ľudských životov dá nahradiť, uviedol Trump v prezidentskom sídle Camp David v štáte Marylande, pričom zdôraznil, že bezpečnosť ľudí je prvoradá.

Zdroj: Twitter/JustonStrmRider

Šerif odhovára Floriďanov od pokusov odohnať hurikán Irma streľbou

Orgány v americkom štáte Florida vydali v súvislosti s príchodom hurikánu Irma kuriózne varovanie, ktoré sa týka údajného zámeru tisícok obyvateľov chrániť sa pred týmto ničivým živlom streľbou.

Agentúra AP v nedeľu uviedla, že úrad šerifa v okrese Pasco na pobreží Mexického sa ešte v sobotu snažil prostredníctvom Twitteru presvedčiť Floriďanov, že strelné zbrane im v tomto prípade nepomôžu. "Nestrieľajte na Irmu. Neprinútite ju otočiť sa a bude to mať veľmi nebezpečné vedľajšie účinky," napísal v reakcii na vytvorenie facebookovej stránky, kde dvaja muži vyzývajú ľudí, aby sa zapojili do takejto akcie.

Hoci podľa AP išlo pravdepodobne len o žart, približne 80 tisíc ľudí naznačilo, že sa na takejto akcii zúčastnia alebo majú o to záujem.

Úrad šerifa v okrese Pasco zverejnil neskôr na Twitteri ďalší príspevok, v ktorom žiada tisíce ľudí zdieľajúcich uvedenú stránku, aby zdieľali aj úradnú výzvu na prihlásenie dobrovoľníkov, ktorí majú byť nasadení v evakuačných centrách.

Výstrahu pred tropickou búrkou vydali prvýkrát aj pre Atlantu

Americkí meteorológovia vydali v súvislosti s hurikánom Irma výstrahu pred tropickou búrkou aj pre metropolitnú oblasť Atlanty, hlavného mesta štátu Georgia, čo predstavuje prvý takýto prípad v dejinách. Agentúra AP o tom v nedeľu informovala s odvolaním sa na vyjadrenie pobočky Národnej meteorologickej služby v georgijskom Peachtree City.

Uvedená výstraha znamená, že poveternostné podmienky zodpovedajúce tropickej búrke sa očakávajú v priebehu najbližších 36 hodín. Najvyššia ustálená rýchlosť vetra by mala dosiahnuť najviac 64 kilometrov za hodinu, respektíve 88 kilometrov za hodinu pri nárazoch.

Podľa meteorologickej služby hrozí v Atlante poškodenie ľahších stavieb, ako sú rôzne prístrešky, či mobilných domov bez ukotvenia. Obyvatelia by mali rátať aj s neprejazdnými cestami v dôsledku zanesenia troskami a výpadkami v dodávkach elektriny.

Vyše milióna obyvateľov je bez elektriny

Viac ako milión odberateľov elektriny na Floride pocítilo výpadky v dodávkach spôsobené silným hurikánom Irma, ktorý zasiahol v nedeľu južnú časť tohto amerického štátu. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľov energetického podniku Florida Power & Light Company.

Na celom území Floridy bolo podľa nich v nedeľu ráno miestneho času bez elektriny takmer 1,1 milióna odberateľov. Prevažná časť tohto počtu pripadala na južný okres Miami-Dade, zatiaľ čo zvyšné výpadky boli hlásené z okresov Broward a Palm Beach.

 

Hurikán Jose sa vyhol karibským ostrovom Sv. Bartolomej a Sv. Martin

Obyvatelia karibských ostrovov Svätý Bartolomej a Svätý Martin, ktoré sa spamätávajú z ničivého hurikánu Irma, pocítili v nedeľu úľavu po tom, ako sa nepotvrdili obavy z ďalšieho úderu v podobe hurikánu Jose.

Agentúra DPA uviedla, že stred cyklóny nakoniec túto oblasť počas uplynulej noci (miestneho času) obišiel po trase ležiacej severnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Pre Svätý Bartolomej a severnú časť Svätého Martina, ktoré sú zámorskými územiami Francúzka, predtým platil najvyšší stupeň meteorologickej výstrahy.

Tzv. oko hurikánu Jose sa v čase odvolania tejto výstrahy nachádzalo 125 kilometrov severne od Svätého Martina. Podľa francúzskej meteorologickej služby sa tak prejavy búrky na uvedených ostrovoch obmedzili na vietor s rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu a morský príboj s vlnami do výšky troch metrov.

Úrady v severnej časti Svätého Martina vyhlásili v sobotu zákaz nočného vychádzania s cieľom minimalizovať riziká pre obyvateľov a ich majetok po tom, ako danú oblasť zasiahol pred niekoľkými dňami hurikán Irma. Ostrov rozdelený na francúzsku a holandskú časť utrpel veľké materiálne škody, pričom sa objavili aj správy o rabovaní.

Francúzska vláda vyhlásila Svätý Martin ako aj susedný Svätý Bartolomej za územia postihnuté katastrofou a vyslala na tieto ostrovy policajné posily. V súvislosti s hurikánom Irma hlásili z francúzskych zámorských území celkove najmenej deväť obetí na životoch.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?