10. 09. 2017 10:10 | SV. MARTIN/ tvnoviny.sk, ml

Nechceli ich evakuovať: Britský pár zostal v zničenom hoteli, odviezli iba Američanov

V džípoch mali voľno, no odmietli ich zobrať. Dvojici sa podarilo dostať do bezpečia po piatich dňoch hladu a strachu.

Liz Jacksonová a Craig Guest.
Liz Jacksonová a Craig Guest. Foto: Facebook/ Liz Beth Jackson

Mala to byť krásna dovolenka v Karibiku, no zmenila sa na nočnú moru, na ktorú britská dvojica Craig a Liz do konca života určite nezabudne. V troskách hotela ich nechal záchranný tím, ktorý prišiel iba po Američanov. Okolo nich zúrili besní lupiči s mačetami, ktorí rabovali hotel za hotelom. Dožiadať sa evakuácie bolo takmer nemožné, no napokon malo všetko dobrý koniec. Po piatich dňoch v strachu a bez jedla sa konečne dostali do bezpečia.

Luxusný hotel Royal Palm Beach resort na pláži v Simpson Bay sa zmenil na hromadu dreva a železa, keď hurikán Irma v stredu udrel na holandskú časť ostrova Svätý Martin. Dvere a okná povyletovali, nábytok tiež a všade bola voda. Liz Jacskonová (33) a Craig Guest (34) sa skryli v kúpeľni pod matracmi. Ich izba bola totálne zničená. Na druhý deň dostali inú, síce zaplavenú, ale nepoškodenú. Zostali však uväznení v hoteli, alebo lepšie povedané, v tom, čo z neho zostalo. Dúfali, že im čoskoro príde niekto na pomoc.

Posted by Liz Beth Jackson on 6. september 2017

Zdroj: Facebook/Liz Beth Jackson

„Za posledné dva dni sme mali sendvič a balík čipsov, čiže domov sa vrátim s veľkosťou šesť! Nedá sa ani opísať, aké strašidelné bolo vidieť dvere, okno a nábytok z apartmánu letieť okolo nás do mora,“ napísala Liz Jacksonová na Facebooku.

V sobotu už nemali okrem elektriny ani jedlo. Delili sa o poslednú fľašu vody. Von z hotela sami odísť nechceli. Počuli totiž o tom, že bezpečnostné zložky tam strieľajú po zlodejoch. Keďže 70 percent domov na ostrove hurikán zničil, rozmohli sa veľké rabovačky. Skupiny ozbrojené mačetami napádajú najmä hotely.

Keď do hotela prišli vojenské džípy, spadol im kameň zo srdca. Úľava však trvala iba krátko. Jednotky ich odmietli zobrať aj napriek tomu, že v aute mali voľno. Dôvod? Prišli po vlastných a po občanov Spojených štátov amerických. Všetkých následne naložili do lietadiel a tie ich odviezli z ostrova preč ešte pred príchodom ďalšieho hurikánu Jose, ktorý by mal udrieť v pondelok. To je tiež deň, kedy by mala doraziť aj britská pomoc. Craig a Liz sa rozhodli, že čakať nebudú.

Takúto spúšť za sebou zanechal hurikán Irma na ostrove Svätý Martin.
Takúto spúšť za sebou zanechal hurikán Irma na ostrove Svätý Martin. Foto: TASR/AP
 

Keďže ich konvoj nezobral, začali konať na vlastnú päsť. Dostali sa až na zničené letisko, kde dúfali, že ich naložia na jeden zo záchranných letov preč z ostrova. Odpoveď bola ale taká istá: „Nie, nemáte oprávnenie na evakuáciu.“

Pár si dokonca na video nakrútil pracovníka, ako im hovorí: „Máme iba americké lety. Oni rozhodujú, koho zoberú. Momentálne môžeme púšťať iba občanov USA.“

V sobotu večer tak zostali uväznení na letisku. Do mesta či späť na hotel sa už ísť neodvážili. A neboli jediní. Zostali tam ďalší traja Briti a rodina z Antiguy. Ich päťročnej dcérke totiž nedovolili nastúpiť na lietadlo. Rodičia síce americké občianstvo mali, no ona nie.

Príbeh britskému Telegraphu vyrozprávala rodina Liz Jacksonovej, ktorá dostala v sobotu v noci správu, že ich blízkych napokon večer evakuovali. Pristáli v susednom Portoriku.

„Nevieme, ako sa im podarilo dostať na ten let. Ale napísali nám, že sú v poriadku. Ešte pred pár hodinami sa veľmi báli, keďže posledné lietadlo vraj už malo odletieť. Zostávala im posledná fľaša vody. A to mali horúčavy okolo 35 stupňov. Začínali panikáriť a boli vystrašení,“ povedal Lizin brat Andrew.

V nedeľu skoro ráno sa po piatich dňoch stresu, strachu a vyčerpania konečne dostali do postele.

„Konečne sme v posteli. Po tom, čo sme odmietli opustiť letisko, sme napokon odleteli americkým vojenským lietadlom C130 (som si istá, že fanúšikovia Call of Duty ho budú poznať). Mali sme ešte celkom trápenie na portorickej hranici, keďže sme nemali víza. Ale už sa to vyriešilo a zobrali nás do hotela. Niekoľko dní odtiaľto nič neodletí, ale nedá sa ani opísať, aký je to pocit byť konečne v bezpečí! A to isté platí pre sprchu a normálne jedlo po piatich dňoch!“ napísala Liz Jacksonová na Facebooku.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?