11. 09. 2017 11:21 | TAMPA BAY/kacs

Obyvatelia Floridy zostali zmätení. Irma im zobrala vodu z pláží

Meteorológ vysvetlil fenomenálny jav.

Hurikán nasáva vodu a necháva suché pláže.
Hurikán nasáva vodu a necháva suché pláže. Foto: Reuters

Obyvatelia mesta Tampa Bay na Floride zostali zmätení. Hurikán Irma zanechal po sebe úplne suché pláže. "Hodiny predtým, než Irma zasiahla, voda zostala doslova vysušená," povedala senátorka štátu Florida, Dana Young. Hurikán nasal vodu a zo zátoky sa teraz stalo ideálne miesto na prechádzky a venčenie psov.

 

Meteorológ Ryan Rogers vysvetlil neobyčajný jav ako akýsi druh reverznej búrky. V Tampe  vietor vytlačil vodu zo zálivu.

Irma sa dnes oslabila na hurikán prvej kategórie a vyčíňa v oblasti zátoky Tampa Bay v americkom štáte Florida. Doteraz v tomto štáte vyvracala stromy, zatopila a zničila domy i lode, prevrátila masívne žeriavy a milióny ľudí ostali bez elektriny.

V súčasnosti hurikán sprevádza vietor s rýchlosťou 135 kilometrov za hodinu a očakáva sa jeho ďalšie oslabovanie. Stred hurikánu bol dnes skoro ráno miestneho času približne 40 kilometrov severovýchodne od Tampy a pohyboval sa na severozápad rýchlosťou 24 kilometrov za hodinu.

Napriek oslabeniu zostáva Irma stále extrémne nebezpečným hurikánom a podľa meteorológov by mala v priebehu dnešného dňa smerovať viac do vnútrozemia a zasiahnuť štáty Georgia, Alabama a Tennessee.

Viac ako 3,3 milióna domácností a podnikov sa ocitlo na Floride bez elektriny a viac ako 160.000 ľudí čaká v záchytných centrách. Podľa agentúry AP zatiaľ neboli na Floride zaznamenané žiadne straty na životoch. Niektoré internetové zdroje, ako aj televízia BBC, však informovali o troch obetiach v štáte Florida.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?