12. 09. 2017 14:39 | ATLANTA/TASR

NASA zverejnila nové satelitné snímky. Ukázala, ako vyčíňala Irma

Irma má najmenej tri obete v štátoch Georgia a Južná Karolína.

Zničené domy a autá po vyčíňaní hurikánu Irma vo Phillipsburgu.
Zničené domy a autá po vyčíňaní hurikánu Irma vo Phillipsburgu. Foto: TASR/AP

Obyvatelia amerického štátu Florida, ktorí opustili svoje domovy pred hurikánom Irma, zvažujú v súčasnosti svoj návrat. Floridský guvernér Rick Scott ich však upozornil, aby sa riadili pokynmi miestnych úradov a nevracali sa príliš skoro. Aj napriek tomu sa mnohí evakuovaní z juhovýchodnej časti štátu vyjadrili, že už dnes sa začnú vracať vo svojich karavanoch, v ktorých sú často viaceré generácie i domáci miláčikovia.

Evakuovaní hovoria, že očakávajú prehustenú premávku a nedostatočné zásoby benzínu, ale chcú sa vrátiť a začať odstraňovať následky búrky. Masový návrat vyvolal nové logistické obavy z komplikovanej premávky v postihnutých oblastiach, kde výpadky elektriny môžu trvať ešte celé týždne. Evakuácia je taktiež finančnou záťažou pre mnohé rodiny, aj keď niektoré z nich sa pre agentúru AP vyjadrili, že situáciu využili na minidovolenky spojené s návštevou zábavných parkov.

NASA zverejnila zostrih satelitných snímkov hurikánu. Zachytávajú Irmu počas desiatich dní. Pustošila, čo jej prišlo do cesty. 

Na Floride a v Georgii sú stále bez elektriny státisíce ľudí. Na Floride hurikán zaplavil pobrežia, ulice a domy, vyvracal z koreňov mohutné stromy, pretŕhal elektrické vedenie a pováľal veľké žeriavy. Na evakuáciu v tomto štáte vyzvali viac ako 6,5 milióna ľudí.  

Irma, ktorá v pondelok zoslabla na stále silnú tropickú búrku, po prechode z Floridy usmrtila v štáte Georgia troch ľudí a v Južnej Karolíne jedného. Zaplavila pobrežie, polámala stromy, ktoré popadali na domy, a prinútila letisko v Atlante, aby zrušilo stovky letov.

 

Celkovo si vyčíňanie prírodného živlu vyžiadalo na juhovýchode USA najmenej desať mŕtvych, medzi nimi aj ľudí, na ktorých padli stromy, uvádza dnes agentúra AP. Najmenej 35 ľudí zahynulo predtým, keď Irma pustošila karibské ostrovy. V bilancii je aj desať mŕtvych na Kube, kde podľa tamojších štátnych médií najviac osôb zahynulo v Havane, keď príboj morskej vody prenikol hlboko do obývaných štvrtí.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?