15. 09. 2017 06:49 , článok bol aktualizovaný 15. 09. 2017 08:58 | SOUL/TOKIO

Severná Kórea odpálila ďalšiu raketu ponad Japonsko

Severokórejská raketa preletela ponad japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do vôd Tichého oceánu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Severná Kórea v noci nadnes skúšobne odpálila ďalšiu raketu, ktorá preletela ponad územie severného Japonska a dopadla do Tichého oceánu. Podľa prvých analýz americkej a juhokórejskej armády išlo zrejme o balistickú raketu stredného doletu, informovala agentúra AP.

 

Velenie armády USA pre oblasti Tichomoria zdôraznilo, že odpálenie strely neohrozilo oblasť Severnej Ameriky. V súvislosti s najnovším raketovým testom KĽDR sa ešte dnes zíde Bezpečnostná rada OSN.

Išlo o prvý severokórejský raketový test od uvalenia nových sankcií na KĽDR, ktoré v pondelok schválila BR OSN v reakcii na nedávnu jadrovú skúšku Pchjongjangu.

Raketa bol vystrelená dnes o 6.57 h miestneho času (vo štvrtok o 23.57 h SELČ) z lokality Sunan neďaleko Pchjongjangu. Preletela ponad severnú časť Japonska a dopadla do severnej časti Tichého oceánu, pričom dosiahla výšku približne 770 kilometrov a preletela zhruba 3700 kilometrov.

 

Vláda v Tokiu vyjadrila nad odpálením rakety ponad územie Japonska veľké rozhorčenie. Hlavný tajomník vlády Jošihide Suga zdôraznil, že Japonsko "nebude tolerovať opakované a bezmedzné provokácie" zo strany Pchjongjangu.

Severokórejská raketa podľa neho preletela ponad japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do vôd Tichého oceánu, približne 2000 kilometrov východne od brehov Japonska.

Bezpečnostná rada OSN sa dnes plánuje zísť na mimoriadnom zasadnutí.

Agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie predsedníctva BR OSN uviedla, že schôdzka za zatvorenými dverami sa má v New Yorku začať o 22.00 h SELČ.

Komentáre ( 0)