16. 09. 2017 07:52 | SOUL/TASR

Kim Čong-un a jeho radosť po poslednej raketovej skúške. Oznámil plány do budúcnosti

Kim zhodnotil vypálenie novej rakety stredného doletu ponad Japonsko do Tichého oceánu ako dôkaz jej "bojovej účinnosti a spoľahlivosti".

Kim Čong-un a jeho generáli
Kim Čong-un a jeho generáli Foto: TASR/AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril veľkú spokojnosť s najnovšou raketovou skúškou, ktorú Pchjongjang uskutočnil v piatok, a vyzval na dokončenie programu jadrových zbraní i napriek sprísňovaniu medzinárodných sankcií voči Severnej Kórei. Cieľom krajiny je získať "schopnosť jadrového protiútoku, s ktorým sa Spojené štáty nebudú môcť vyrovnať", povedal podľa správy Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry (KCNA), z ktorej dnes citovala agentúra AP.

Kim Čong-un sa raduje po úspešnej raketovej skúške
Kim Čong-un sa raduje po úspešnej raketovej skúške Foto: TASR/AP
 

Kim zhodnotil vypálenie novej rakety stredného doletu ponad Japonsko do Tichého oceánu ako dôkaz jej "bojovej účinnosti a spoľahlivosti" a úspešný výsledok snahy o zvýšenie jej výkonu. Zároveň vyhlásil, že Severná Kórea i napriek "bezmedzným" medzinárodným sankciám dokázala takmer dokončiť budovanie svojho jadrového arzenálu, pričom vyzval na vyvinutie "celoštátneho úsilia" pre dosiahnutie konečného cieľa.

Kim Čong-un sleduje odpálenie rakety
Kim Čong-un sleduje odpálenie rakety Foto: TASR/AP
 

Týmto cieľom je podľa Kima "vytvorenie rovnováhy skutočnej sily" medzi Severnou Kóreu a Spojenými štátmi tak, aby "sa americkí vládcovia neodvažovali hovoriť o vojenskej možnosti".

Kim Čong-un počas raketovej skúšky
Kim Čong-un počas raketovej skúšky Foto: TASR/AP
 

Pchjongjang medzitým potvrdil, že najnovšie otestovaná raketa bola typu Hwasong-12, teda rovnakého, aký vypálila ponad Japonsko už 29. augusta. Bezpečnostná rada OSN odsúdila v piatok najnovší raketový test Severnej Kórey ako provokáciu.

 

Komentáre ( 0)