19. 09. 2017 17:58 | NEW YORK/TASR

Svet sa nachádza v čase obrovských prísľubov a veľkého nebezpečenstva, myslí si Trump

Spojené štáty budú podľa Trumpa navždy veľkým priateľom sveta a obzvlášť svojich spojencov.

Americký prezident Donald Trump reční počas 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.
Americký prezident Donald Trump reční počas 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Foto: TASR/AP

Svet sa nachádza v čase obrovských prísľubov a veľkého nebezpečenstva. Americký prezident Donald Trump to vyhlásil dnes pri príležitosti otvorenia Všeobecnej rozpravy 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN, ktorá sa začala v New Yorku, informovala agentúra DPA s tým, že ide o vôbec prvý jeho prejav na pôde Valného zhromaždenia OSN.

Trump upozornil predovšetkým na "ohromný potenciál čakajúci na uvoľnenie" prostredníctvom ekonomického, medicínskeho a technického pokroku. Varoval však pred rastúcimi nebezpečenstvami, ktoré ohrozujú všetko, čo si uchovávame a ceníme. Medzi tieto hrozby zaradil teroristov, nečestné štátne zriadenia a "najničivejšie zbrane známe ľudstvu".
Šéf Bieleho domu svetovým politikom odkázal, že by mali záujmy svojich vlastných krajín klásť na prvé miesto tak, ako on kladie záujmy Ameriky.

"Všetci zodpovední lídri majú zodpovednosť slúžiť svojim vlastným občanom," povedal Trump a zdôraznil význam národných štátov pri presadzovaní záujmov svojich občanov.
Spojené štáty budú podľa Trumpa navždy veľkým priateľom sveta a obzvlášť svojich spojencov. "Nemôžeme sa ale nechať ďalej zneužívať alebo vstupovať do jednostranných dohôd, z ktorých sa nám nič nevracia," načrtol Trump predstavu o ďalšom vystupovaní USA vo svete.

Trump v OSN útočil na Severnú Kóreu, Irán i Sýriu

Pokiaľ budú Spojené štáty donútené brániť seba alebo svojich spojencov pred severokórejskou agresiou, nebudú mať potom inú možnosť než "Severnú Kóreu úplne zničiť". Americký prezident Donald Trump sa tak dnes vyjadril v rámci svojho prvého prejavu na pôde Valného zhromaždenia OSN pri príležitosti otvorenia jeho Všeobecnej rozpravy v New Yorku.

Trump ďalej pred prítomnými označil severokórejskú vládu za "narušený režim". Na všetky ostatné štáty naliehal, aby Severnú Kóreu spoločne odizolovali, až pokým neskoncuje so svojím nepriateľským správaním. Pokiaľ ale budú USA donútené konať v sebaobrane alebo v záujme obrany svojich spojencov, "nebudú mať inú možnosť, ako Severnú Kóreu úplne zničiť". O severokórejskom vodcovi Kim Čong-unovi sa Trump vyjadril, že sa nachádza na samovražednej misii - svojej vlastnej i svojej krajiny.

Šéf Bieleho domu v stati venovanej Iránu opísal túto moslimskú krajinu ako "ekonomicky vyčerpaný darebácky štát", ktorého hlavným vývozom je násilie. Irán obvinil z podporovania teroristov a ohrozovania Izraela.

Trump tiež podrobil kritike významnú dohodu z roku 2015 medzi Teheránom a svetovými mocnosťami, zaväzujúcu k obmedzeniu jadrových aktivít Iránu výmenou za uvoľnenie sankcií voči tomuto štátu. Svetoví politici by podľa Trumpa nemali zotrvávať pri tejto dohode, pokiaľ poskytuje Iránu "krytie" na možné budovanie jadrového programu.

Ako dodala agentúra AP, iránska štátna televízia vysielala Trumpov prejav pomocou simultánneho tlmočenia v priamom prenose. Podobne vysielala už prejavy predchádzajúcich amerických prezidentov vrátane Baracka Obamu.

Vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada považuje Trump za "zločinecký režim". "Pokiaľ je dovolené šíriť zakázané chemické zbrane, nemôže byť v bezpečí žiadna spoločnosť," upozornil. Trump v dnešnom prejave na pôde OSN vyzval na mierové riešenie konfliktu v Sýrii, ktoré bude v súlade s vôľou sýrskeho ľudu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?