20. 09. 2017 16:37 , článok bol aktualizovaný 20. 09. 2017 08:17 | MEXIKO/TASR

Silné zemetrasenie zabíjalo v Mexiku, mŕtvych počítajú v stovkách

V hlavnom meste Mexico City sa zrútila škola, ktorá bola práve plná detí. Na mieste prišlo o život najmenej 20 z nich. Ďalšie tri desiatky sú nezvestné.

Záber z miesta tragédie.
Záber z miesta tragédie. Foto: TV Markíza
Zemetrasenie v Mexiku.
Zemetrasenie v Mexiku.
Zemetrasenie v Mexiku.

Prírodná katastrofa opäť zasiahla Mexiko. Po ani nie dvoch týždňoch krajinu pustošilo ďalšie silné zemetrasenie. Tentoraz s oveľa horšími následkami a zasiahlo priamo hlavné mesto. Najmenej 220 ľudí je mŕtvych a počet obetí stále rastie. Záchranári už hodiny prehľadávajú sutiny a snažia sa zachrániť tých, čo katastrofu prežili.

„Ľudia sú veľmi rozrušení, plačú alebo kričia. Videl som niektorých ležať na zemi, asi z vyčerpania alebo skolabovali," opísal situáciu miestny obyvateľ Antonio Vazquez.

Presne v deň výročia najničivejšieho zemetrasenia, ktoré pred vyše 30 rokmi zabilo vyše 10.000 ľudí, zasiahla prírodná katastrofa Mexiko znova. Ľudí zastihla asi o jednej popoludní, keď bola väčšina z nich v práci či v škole. V panike vybiehali z rozpadávajúcich sa budov a hľadali si úkryt.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,1 nevydržali desiatky domov. Zostali po nich len hromady sutín, spod ktorých sa ozývajú zúfalé prosby o pomoc. Nasadeným záchranárom pomáhajú aj stovky dobrovoľníkov.

„Páči sa mi, že si ľudia navzájom pomáhajú. V takýchto situáciách ani nemáte na výber. Mňa z budovy evakuovali a keď som prechádzal okolo, videl som, že sa im ďalšia ruka zíde," povedal dobrovoľník Alex

„Žiaľ, videl som ako sa budova rúca, myslím si, že v nej boli deti. Bolo to smutné a zároveň šokujúce," povedal svedok nešťastia Juan Chanes Mora.

V hlavnom meste Mexico City sa zrútila škola, ktorá bola práve plná detí. Na mieste prišlo o život najmenej 20 z nich. Ďalšie tri desiatky sú nezvestné.

„Bol to strašný chaos. Moje deti chodia do školy cez ulicu, keď som videla túto hrôzu, spanikárila som a utekala som po ne. Odvtedy tu sledujem záchranárov," uviedla miestna obyvateľka Diana Limon.

Zemetrasenie, s epicentrom v štáte Puebla roztriaslo domy a ulice v okolí vyše 120 km. Štyri milióny ľudí boli niekoľko hodín bez elektriny. Nefunguje ani telefonické spojenie.

„Žiaľ, veľa ľudí prišlo v budovách a školách o život, vrátane malých chlapcov a dievčat. Chcem vyjadriť sústrasť všetkým, ktorí prišli o svojich príbuzných alebo milovaných. Mexiko s vami zdieľa váš žiaľ," povedal prezident Enrique Pena Nieto.

Krajina sa pritom doteraz spamätáva z ničivých otrasov zo začiatku septembra. Zemetrasenie síce s oveľa väčšou silou, no ohniskom ďalej od pevniny, zasiahlo najmä juh krajiny. Pod zdevastovanými budovami zahynulo pred ani nie dvoma týždňami takmer sto ľudí.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?