20. 09. 2017 19:31 , článok bol aktualizovaný 21. 09. 2017 09:36 | BRATISLAVA/BBC

Hurikán Maria odstavil od elektriny celé Portoriko, bez elektriny je 3,5-milióna obyvateľov

Vypadla kompletne celá elektrická sieť.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Mohutný hurikán Maria zoslabol v stredu po prechode cez karibský ostrov Portoriko, ktorý je americkým zámorským územím, na búrku druhej kategórie. Informovala o tom v noci nadnes agentúra AP s odvolaním sa na americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

Meteorológovia naďalej počítajú s možnosťou, že Maria v priebehu dneška znova naberie na sile a zmohutnie na hurikán.

Búrku sprevádzal v stredu popoludní miestneho času vietor s rýchlosťou 110 kilometrov za hodinu, v nárazoch dosahoval vyššie hodnoty. Stred búrky bol 45 kilometrov severozápadne od mesta Aguadilla v Portoriku a pohyboval sa severozápadne približne 19-kilometrovou rýchlosťou, uviedla agentúra AP.

 

Nebezpečný útvar by sa mal podľa predpovedí meteorológov v nasledujúcich hodinách presúvať ďalej od severozápadného pobrežia Portorika. Očakáva sa, že najbližšie prejde blízko severovýchodného pobrežia Dominikánskej republiky.

Hurikán Maria zasiahol v stredu karibský ostrov Portoriko v plnej sile. Išlo o najsilnejší hurikán, aký na tomto ostrove zaznamenali za uplynulých 80 rokov. Maria už počas svojho prechodu cez Atlantický oceán spustošila ostrovy Dominika a Guadeloupe.

Hurikán Maria udrel na Portoriko ako hurikán štvrtej kategórie a zdevastoval tam stovky domov. Spôsobil náhle záplavy katastrofických rozmerov a prerušil dodávky elektriny na celom ostrove, kde žije 3,4 milióna obyvateľov. Životu nebezpečný vietor dul na ostrove viac než 12 hodín. Zo zasiahnutej oblasti neboli bezprostredne po prechode hurikánu hlásené správy o obetiach.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?