23. 09. 2017 19:26 | BERLÍN/TV Markíza

Nemci v nedeľu rozhodnú, kto im bude vládnuť

Zajtra o takomto čase by sme už mali poznať prvé odhady volieb do nemeckého parlamentu, ktoré sú kľúčové aj pre celú Európu.

Predevolebný prieskum.
Predevolebný prieskum. Foto: TV Markíza

Nemeckým politikom zostávajú posledné hodiny na to, aby si získali na svoju stranu nerozhodnutých voličov. Zajtra o takomto čase by sme už mali poznať prvé odhady volieb do nemeckého parlamentu, ktoré sú kľúčové aj pre celú Európu.

Po minuloročnom politickom zemetrasení - referende o Brexite či voľbách v USA, Európa očakávala tento rok možné dotrasy. Politický establišment sa obával znechutenia a nevypočítateľných nálad v spoločnosti. Trojicu tohtoročných ostrosledovaných volieb zajtra uzatvorí Nemecko. V Holandsku, ani vo Francúzsku sa euroskeptici k moci nedostali. Predvolebné prieskumy naznačujú, že ani voľby do Bundestagu by 4.funkčné obdobie Angely Merkelovej nemali ohroziť.

Dlhoročná tvár bloku CDU/CSU a defacto líderka Európskej únie, Angela Merkelová, mobilizovala nerozhodnutých voličov aj deň pred voľbami. V takejto uvoľnenej atmosfére chcela pokoriť svetový rekord v resuscitácii.

V prekvapujúci výsledok zajtrajších volieb naopak dúfajú jej súčasní koaliční partneri, sociálni demokrati. Strane sa pred polrokom dokonca podarilo v prieskumoch vyhrávať, no čísla im opäť klesli. Do poslednej chvíle sa však snažili presvedčiť voličov, že je čas na zmenu kancelára.

Podľa prieskumov sa do parlamentu po prvý raz dostane strana, ktorá ponúka krajne pravicové riešenia. Alternatíva pre Nemecko je za vystúpenie z eurozóny, znovuzavedenie kontrol na hraniciach či zrušenie sankcií voči Rusku.

Na to, aby mohla byť súčasťou vlády, jej však chýba koaličný partner. Všetky ostatné strany s ňou povolebnú spoluprácu odmietajú. Možný podiel vo vláde by však teoreticky mohli získať Zelení, Ľavica alebo liberáli z FDP.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?