24. 09. 2017 07:40 , článok bol aktualizovaný 24. 09. 2017 08:15 | BERLÍN/TASR

V Nemecku sa začali parlamentné voľby

Očakáva sa, že účasť bude vyššia ako pri voľbách pred štyrmi rokmi, keď dosiahla 71,5 percenta.

Parlamentné voľby v Nemecku.
Parlamentné voľby v Nemecku. Foto: TASR/AP

Na celom území Nemecka sa dnes o 8.00 h otvorili volebné miestnosti. Približne 61,5 milióna oprávnených voličov (31,7 milióna žien a 29,8 milióna mužov) rozhodne v parlamentných voľbách 2017 o zložení budúceho, už 19. Spolkového snemu (Bundestagu) a nepriamo tak i o zložení budúcej spolkovej vlády.

Volebné miestnosti sa uzavrú o 18.00 h

Prvé prognózy volebných výsledkov by mali byť známe o čosi neskôr. Jasným favoritom volieb sú strany únie CDU/CSU, naznačujú zhodne výsledky všetkých posledných prieskumov verejnej mienky. Súčasne však z nich vyplýva, že etablované strany CDU/CSU i SPD stratia zrejme oproti výsledkom spred štyroch rokov, pričom SPD hrozí dokonca jeden z najhorších volebných výsledkov vôbec.

Naopak, už pri prvom vstupe do Bundestagu sa treťou najsilnejšou politickou silou krajiny môže stať pravicovopopulistická, euroskeptická Alternatíva pre Nemecko (AfD).

O priazeň voličov sa uchádza celkove 42 politických strán, hnutí, združení a iných zoskupení, respektíve ich nominanti, len časť z nich však na celom území krajiny a s reálnymi predpokladmi na prekonanie hranice zvoliteľnosti.

Favorit na víťazstvo vo voľbách je jasný

Očakávané víťazstvo CDU/CSU bude znamenať štvrtý volebný triumf súčasnej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá by v prípade zvládnutia celého volebného obdobia vyrovnala rekord jedného zo svojich predchodcov, svojho podporovateľa a dlhoročného šéfa spolkovej vlády, medzičasom zosnulého Helmuta Kohla, ktorý bol 16 rokov na poste nemeckého kancelára.

Kým favorit na víťazstvo vo voľbách je jasný, zloženie budúcej vládnej koalície v Berlíne zostáva zatiaľ nejasné.

V závislosti od pomeru získaných hlasov môže v Nemecku vzniknúť čierno-žltá koalícia CDU/CSU a FDP, podobne ako v rokoch 2009-2013, prípadne "jamajská" koalícia, ktorou by bola spomínaná koalícia rozšírená ešte o zelených. Vylúčiť nemožno ani pokračovanie tzv. veľkej koalície CDU/CSU a SPD, aj keď je to málo pravdepodobné.

Bundestag bude mať viac ako 598 poslancov

Ustanovujúce zasadanie nového Spolkového snemu sa musí uskutočniť najneskôr do 30 dní po voľbách. Koaličné rokovania však môžu trvať dlhšie a až po ich uzavretí dôjde k voľbám kancelára či kancelárky. Bundestag bude mať s určitosťou viac ako minimálny počet 598 poslancov.

Vzhľadom na relatívne komplikovaný nemecký volebný systém ich môže byť podľa odhadov znalcov pomerov tentoraz až 700. V tejto súvislosti sa v Nemecku už s predstihom špekuluje o nákladoch navyše, ktoré môžu dosiahnuť podľa odhadov desať miliónov eur. Prestavba interiéru parlamentu je pri tom ešte najmenším problémom, veď poslanci navyše budú potrebovať svoje kancelárie, spolupracovníkov a dostanú diéty.

Snaha odstupujúceho predsedu Spolkového snemu Norberta Lammerta o limitovanie počtu poslancov na 630 sa nestretla zväčša s porozumením politických strán. V končiacom Spolkovom sneme pôsobilo vďaka tzv. prevísajúcim a vyrovnávajúcim mandátom 631 poslancov (jedno kreslo bolo neobsadené).

Prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval občanov, aby išli voliť

V článku pre nedeľník Bild am Sonntag označil hlasovanie za "občiansku povinnosť".

"Choďte a voľte! Každý hlas sa ráta - aj ten váš," odkázal prezident voličom, ktorí majú určiť nové zloženie nemeckého Spolkového snemu. "Ľudia, ktorí nevolia, umožňujú druhým, aby rozhodovali o budúcnosti našej krajiny," dodal Steinmeier.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?