24. 09. 2017 08:41 | SAN JUAN/TASR

Hurikán Maria napáchal v Portoriku miliardové škody, zahynulo najmenej 10 ľudí

Takmer všetkých 3,4 milióna obyvateľov je naďalej bez elektriny.

Portoriko po zemetrasení.
Portoriko po zemetrasení. Foto: TASR/AP

Úrady v karibskom Portoriku evidujú v dôsledku hurikánu Maria už najmenej desať mŕtvych a veľké materiálne škody, ktorých rozsah bude zrejme vyčíslený v miliardách dolárov. Podľa zatiaľ nepotvrdených údajov mohlo prísť o život celkove až 16 ľudí.

Portorický guvernér Ricardo Rosselló uviedol, že odstraňovanie škôd bude nákladnejšie ako v prípade ničivého hurikánu Georges, ktorý zasiahol toto územie Spojených štátov v roku 1998. "Georges si vyžiadal náklady sedem až desať miliárd dolárov, teraz treba rátať s oveľa vyššími číslami."

Najsilnejší hurikán v Portoriku za posledných vyše 80 rokov

Takmer všetkých 3,4 milióna obyvateľov je naďalej bez elektriny a mnohé oblasti sú odrezané od komunikačných sietí. Prístup k pitnej vode má len približne 25 percent ľudí a problémom je aj nedostatok palív a míňajúce sa zásoby potravín. Vzhľadom na výskyt rabovania guvernér vyhlásil zákaz nočného vychádzania.

Viaceré obce v západnej časti Portorika evakuovali pre poškodenie priehrady Guajataca, ktorá po lejakoch zadržiava veľké množstvo vody. V evakuačných centrách sa nachádzalo približne 11-tisíc obyvateľov.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Portoriku stav ohrozenia, čo umožní tamojšej samospráve čerpanie finančnej pomoci. Armáda Spojených štátov vyčlenila na podporné operácie šesť vrtuľníkov a štyri dopravné lietadlá.

Maria zasiahla v uplynulých dňoch okrem Portorika aj karibské ostrovy Dominika a Guadeloupe, pričom dokopy zahynulo viac ako 30 ľudí. Americké Národné centrum pre hurikány očakáva, že hurikán bude postupne slabnúť, pričom jeho výbežky môžu zasiahnuť americkú pevninu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?