25. 09. 2017 06:18 | WASHINGTON/TASR

Trumpova vláda oznámila nový cestovný zákaz. Týka sa osem krajín

Opatrenia siahajú od úplného zákazu vstupu po selektívnejšie reštrikcie.

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Cestujúcich z ôsmich krajín sveta sa budú týkať obmedzenia vstupu do Spojených štátov na základe nového nariadenia, ktoré v nedeľu podpísal americký prezident Donald Trump. Opatrenia siahajú od úplného zákazu vstupu po selektívnejšie reštrikcie, informuje agentúra AP.

Nové predpisy, ktoré sa dotknú občanov Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Severnej Kórey, Somálska, Sýrie a Venezuely, vstúpia do platnosti 18. októbra. Americkí predstavitelia zdôraznili, že platné víza, ktoré už boli udelené, nebudú v dôsledku nariadenia odvolané.

Niektoré z uvedených krajín budú čeliť úplnému zákazu vstupu svojich občanov do USA. Voči iným zavádza Washington čiastočný zákaz vstupu, napríklad v prípade Venezuely len pre určitých vládnych predstaviteľov a ich rodinných príslušníkov.

Trump vydal nové nariadenie vo forme "proklamácie" v deň, keď vyprší platnosť jeho kontroverzného zákazu vstupu cestujúcich zo šiestich prevažne moslimských krajín do USA, a to 90 dní po tom, ako nadobudol účinnosť.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti odporučilo prezidentovi, aby uplatnil selektívnejšie obmedzenia vstupu alebo prísnejšie kontroly pre cudzích štátnych príslušníkov z krajín, ktoré podľa rezortu odmietajú dostatočnú výmenu informácií so Spojenými štátmi alebo nezaviedli bezpečnostné opatrenia požadované Washingtonom.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?