25. 09. 2017 17:14 | BERLÍN/TV Markíza

Veľké rokovania o novej nemeckej vláde sa začínajú. Na výsledok čaká celá Európa

Nová koalícia môže tiež ovplyvniť nemeckú imigračnú politiku.

Priaznivci Angely Merkelovej.
Priaznivci Angely Merkelovej. Foto: TV Markíza

Veľké rokovania o novej nemeckej vláde sa začínajú. Povolebné reakcie nemeckých politikov naznačujú len jeden možný scenár. Ten však môže výrazne zatriasť politikou nielen Nemecka, ale aj Európskej únie.

Najsilnejšou stranou Spolkového snemu zostáva Merkelovej kresťanskodemokratická únia. Tá si bude vyberať koaličných partnerov. S druhou ani treťou najsilnejšou stranou však počítať nemôže. Schulzova SPD chce po historickom prepade odísť do opozície. Populistická AfD síce naopak oslavovala historický úspech RUCH spoluprácu s ňou však všetci odmietli. Na rokovania o koalícii tak Merkelovej zostávajú liberáli a Zelení.

„Juncker zdôraznil v rozhovore s Merkelovou, že Európa teraz potrebuje silnú nemeckú vládu viac ako kedykoľvek predtým. Takú, ktorá bude schopná formovať budúcnosť nášho kontinentu," uviedol hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.

Táto takzvaná Jamajská koalícia však predznačuje oslabenú pozície Merkelovej. Z pohľadu plánovanej integrácie Európskej únie môže práve táto kombinácia spôsobovať problémy. Majú totiž odlišné postoje na fungovanie Eurozóny.

„Nie je tu však žiadna iná alternatíva. Inak hrozia predčasné voľby a to nechce žiadna zo strán, pretože z tých by vzišla víťazne strana AfD," upozornil politický analytik Peter Marschall.

Nová koalícia môže tiež ovplyvniť nemeckú imigračnú politiku. Liberáli rovnako ako Zelení odmietajú akýkoľvek limit na počet prijatých utečencov. Zavážiť však môže aj nárast preferencií protiimigračných strán. Práve historický vstup krajne pravicovej AFD vyvolala vlnu vášní aj v zahraničí.

Viac v reportáži:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?