04. 10. 2017 12:01 , článok bol aktualizovaný 04. 10. 2017 12:27 | ŠTOKHOLM/TASR

Nobelovu cenu za chémiu získala trojica vedcov

Laureáti si prevezmú medailu a diplom a každá cena je finančne dotovaná sumou desať miliónov švédskych korún.

Nobelová cena.
Nobelová cena. Foto: superjoseph/shutterstock

Nobelovu cenu za chémiu za rok 2017 získali Jacques Dubochet, Joachim Frank a Richard Henderson "za vývoj kryoelektronickej mikroskopie pre určenie štruktúry biomolekúl v roztoku s vysokým rozlíšením". Oznámila to v stredu (4. 10.) švédska Kráľovská akadémia vied, ktorá cenu udeľuje.

Zdroj: Facebook/Nobel Prize

Dubochet (Švajčiarsko), Frank (USA - pôvodom z Nemecka) a Henderson (Spojené kráľovstvo) získali cenu za vývoj kryo-elektrónovej mikroskopie, ktorá zjednodušuje a zlepšuje zobrazovanie biomolekúl. Táto metóda posunula biochémiu do novej éry, uviedla Kráľovská akadémia vied.

Doteraz v Štokholme oznámili nositeľov Nobelovej ceny v kategóriách fyziológia alebo medicína a fyzika. Verejnosť sa vo štvrtok dozvie meno laureáta prestížnej ceny v kategórii literatúra a v piatok meno nositeľa Nobelovej ceny za mier. Na budúci pondelok bude známy laureát v kategórii ekonómia. Tohtoročné ocenenie v každej z kategórií sprevádza finančná prémia vo výške deviatich miliónov švédskych korún (937.376 eur).

 Nobelovu cenu za chémiu za rok 2016 získali Jean-Pierre Sauvage, James Fraser Stoddard a Bernard L. Feringa za "konštrukciu a syntézu molekulárnych strojov".

V roku 2015 získala Nobelovu cenu za chémiu trojica vedcov Tomas Lindahl (Švédsko), Paul Modrich (USA) a Aziz Sancar (USA) za objav mechanizmu opráv DNA.

 

Laureáti Nobelovej ceny si prevezmú medailu a diplom a každá cena je finančne dotovaná sumou desať miliónov švédskych korún (takmer 970-tisíc eur). Ocenenie sa udeľuje za prínos vo fyzike, chémii, medicíne a literatúre a za prínos pre mier, pričom Nobelova cena za mier je považovaná za najdôležitejšie politické vyznamenanie. V roku 1969 pribudla kategória ekonómia.

Prestížne ocenenie neudelili 19-krát, naposledy sa tak stalo v roku 1972. V prípade neudelenia bola väčšinou finančná časť ceny vložená do osobitného fondu Nobelovej ceny za mier alebo čiastočne aj do spoločného fondu Nobelových cien.

Medzi nominovaných na Nobelovu cenu patrili aj Josif Vissarionovič Stalin a Adolf Hitler, nikdy ju však nezískali. Za najväčšiu škodu v niekoľkoročných dejinách udeľovania ceny označujú historici fakt, že Nobelovu cenu nikdy nezískal nominovaný indický politik Mahátma Gándhí.

Nobelovu cenu nie je možné udeliť in memoriam. Ak držiteľ zomrie v čase medzi zverejnením nominácie a slávnostným odovzdávaním ceny, možno cenu udeliť - toto pravidlo sa uplatňuje od roku 1974.

Komentáre ( 0)