05. 10. 2017 19:34 , článok bol aktualizovaný 05. 10. 2017 20:37 | BERLÍN/TV Markíza, TASR

V Nemecku zabíja búrka Chavier. Výstraha platí aj pre Slovensko

Podľa meteorológov, vietor môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu.

Pováľané stromy a zničené autá.
Pováľané stromy a zničené autá. Foto: TV Markíza

Najmenej sedem ľudí prišlo vo štvrtok v Nemecku o život v dôsledku vyčíňania prírody, konkrétne prudkej búrky Xavier, ktorá po severe krajiny zasiahla i ďalšie oblasti spolkovej republiky.

Varovania meteorológov i expertov, ktoré by mali platiť do 22.00 h a podľa ktorých by každý, kto môže, mal zostať radšej doma, sa ukázali ako viac ako opodstatnené.
Búrka osobitne zasiahla nielen Hamburg, Šlezvicko-Holštajnsko a Meklenbursko-Predpomoransko na severe krajiny, ale aj Berlín, Brandenbursko a časti Saska.

Šesť obetí hlásia z Hamburgu a Berlína, ako aj spolkových krajín Brandenbursko a Meklenbursko-Predpomoransko. Všetci prišli o život v motorových vozidlách, na ktoré dopadli vyvrátené stromy, píše internetové vydanie denníka Bild.

Prerušili dopravu

Prvú z obetí hlásili z hamburskej štvrte Horn, medzičasom pribudli k nej ďalšie.
Na severe krajiny sa situácia síce trocha upokojila, avšak hlásia odtiaľ ochromenie železničnej dopravy.

Aj z hlavného mesta Nemecka Berlína prichádzajú správy o prerušení železničnej dopravy, pozastavení prevádzky miestnej rýchlodráhy, ako aj o narušení plynulosti leteckej dopravy.
Oba tamojšie vzdušné prístavy dočasne prerušili v neskorých popoludňajších hodinách odbavovanie pasažierov.

Cestujúci, ktorých stroje práve pristáli v Berlíne, museli z bezpečnostných dôvodov zostať až do odvolania na ich palube. Navyše odložili tak na letisku Tegel, ako aj na letisku Schönefeld odlety množstva lietadiel, takže tam cestujúci museli rátať s omeškaniami. Prevádzku letísk však nepozastavili.

Intenzívne zrážky

Hasiči v hlavnom meste vyhlásili vzhľadom na enormný počet núdzových volaní výnimočný stav a rozhodli sa posudzovať urgentnosť prípadov s dôrazom na ochranu ľudských životov.
Výpadky v leteckej doprave hlásili i zo severu spolkovej republiky.

Rozmary počasia narušili aj plynulosť trajektovej a lodnej dopravy. Z niektorých oblastí Nemecka hlásili intenzívne zrážky a v ich dôsledku zaplavenie pivničných a iných nižšie položených priestorov.

V Sasku či napríklad v pohorí Harz v centrálnej časti krajiny nemožno ani vo večerných hodinách vylúčiť nárazy vetra s rýchlosťou aj 180 kilometrov za hodinu.

Výstraha pred takto silným vetrom platí aj na Slovensku. Meteorológovia ju vydali predovšetkým pre hory nad 2000 metrov v okresoch Liptovský Mikuláš a Poprad. Výstraha platí do polnoci.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?