06. 10. 2017 06:07 | KOLÍN NAD RÝNOM/TASR

V pitnej vode v Nemecku našli nebezpečné patogénne baktérie

Objavili ich už aj v ďalšej lokalite.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shark_749/shutterstock.com

Patogénne baktérie legionely, spôsobujúce tzv. legionársku chorobu, sa po meste Mülheim v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko objavili aj v ďalšej lokalite rovnakej časti Nemecka - v meste Essen.

Už začiatkom septembra sa podľa nedávnej informácie krajinského ministerstva zdravotníctva našli legionely v pitnej vode a klimatickom zariadení kliniky v Mülheime. Ako počas víkendu uviedol hovorca tohto mesta, zdroj infekcie sa zrejme podarilo identifikovať a eliminovať, pričom ďalšie prípady sa odvtedy nevyskytli.

Väčšinu z 18 infikovaných sa medzičasom podarilo vyliečiť a mohli opustiť nemocnicu, no štyri staršie osoby zomreli. Zatiaľ však nie je jasné, čo bolo príčinou ich úmrtia, vyplýva z najnovších informácií Západonemeckého rozhlasu (WDR).

Podľa rovnakého zdroja našli pri rutinnej kontrole v Essene legionely aj v dvoch školských bazénoch a obe zariadenia neodkladne uzavreli. Ako zdôraznila však hovorkyňa mesta Essen, tu zatiaľ žiadne ochorenia nezaznamenali.

Už skôr vyšlo najavo, že zvýšenú prítomnosť iných nebezpečných baktérií, ako aj legionel registrujú i v gastronomických zariadeniach, respektíve vo vodovodoch niektorých štadiónov v regióne, napríklad v meste Bochum, aj keď nie v kabínach využívaných v súčasnosti futbalistami.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?