12. 10. 2017 06:31 | WASHINGTON/TASR

Z búrky Ophelia sa stal rekordný desiaty hurikán tejto sezóny

Hurikán sprevádzal vietor s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu a nachádzal sa približne 1200 kilometrov juhozápadne od portugalského súostrovia Azory.

Hurikán Maria
Hurikán Maria Foto: TASR/AP

Tropická búrka Ophelia zosilnela v stredu uprostred Atlantického oceánu na hurikán a stala sa desiatym hurikánom tejto sezóny. Informovalo o tom americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

S touto búrkou opäť vznikol rekord v počte po sebe nasledujúcich búrok, ktoré dosiahli silu hurikánu. Vyhlásil to meteorológ Philip Klotzbach z Coloradskej štátnej univerzity. Naposledy to bolo v roku 1893, keď sa z takéhoto počtu pomenovaných, po sebe idúcich búrok stali hurikány, dodal meteorológ.

Hurikán Ophelia sprevádzal vietor s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu a nachádzal sa približne 1200 kilometrov juhozápadne od portugalského súostrovia Azory, kde však nepredstavoval nebezpečenstvo pre pevninu. Informovalo o tom centrum pre hurikány.

Súčasná hurikánová sezóna priniesla sériu silných, ničivých živlov, ktoré spôsobili spúšť po celom Karibiku, ako aj v štátoch Texas a Florida v USA.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?