12. 10. 2017 11:55 , článok bol aktualizovaný 12. 10. 2017 12:54 | BERLÍN/TASR

Nemecko i Dánsko predĺžili hraničné kontroly o ďalších šesť mesiacov

Európska komisia pritom vyzvala krajiny schengenskej zóny voľného pohybu, aby kontroly na vnútorných hraniciach zrušili do konca tohto roka.

Hraničná kontrola
Hraničná kontrola Foto: Profimedia.sk

Nemecká vláda rozhodla o predĺžení kontrol na vnútroschengenských hraniciach krajiny o ďalších šesť mesiacov. Podľa agentúry DPA to dnes oznámilo ministerstvo vnútra v Berlíne s tým, že pokračujúce kontroly sa budú týkať len osôb, ktoré prechádzajú cez nemecko-rakúsku hranicu alebo využívajú lety z Grécka do Nemecka.

Platnosť tohto mimoriadneho opatrenia na základe Schengenskej dohody by sa v prípade nepredĺženia skončila 11. novembra.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere rozhodnutie vlády zdôvodnil "pretrvávajúcimi nedostatkami pri ochrane vonkajších hraníc EÚ a značnou mierou ilegálnej migrácie v schengenskom priestore". Poukázal pritom na sériu teroristických útokov v Nemecku a iných európskych krajinách.

De Maiziere ubezpečil, že Nemecko predlžuje hraničné kontroly po dohode s dotknutými štátmi a informovaní príslušných grémií EÚ. "Úplný návrat k schengenskému priestoru bez kontrol na vnútorných hraniciach bude možný až vtedy, keď to dovolí vývoj celkovej situácie," dodal minister.

Aj Dánsko ohlásilo predĺženie kontrol na svojej hranici s Nemeckom o ďalší polrok, čo zdôvodňuje vážnym ohrozením terorizmom. Kontroly na hraničných priechodoch, zavedené v januári 2016 pre zvyšujúci sa nápor migrantov, mali po predošlom predĺžení trvať do 12. novembra.

Dánska vláda oznámila Európskej komisii, že uvedené mimoriadne opatrenie na základe Schengenskej dohody bude využívané až do 12. mája 2018, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na správu dánskej tlačovej služby Ritzau.

Dánske bezpečnostné zložky náhodne kontrolujú vlaky, autobusy či autá na pozemnej hranici s Nemeckom, ako aj v trajektových prístaviskách Gedser a Rödby. Na pozemnej hranici začali byť medzičasom nasadzovaní aj príslušníci armády.

Európska komisia pritom vyzvala krajiny schengenskej zóny voľného pohybu, aby kontroly na vnútorných hraniciach zrušili do konca tohto roka.

Zavedením kontrol na hranici s Rakúskom reagovalo Nemecko na masový prílev migrantov z roku 2015. Podobné opatrenie vtedy prijali aj Rakúsko, Dánsko, Švédsko či Nórsko. De Maiziere už začiatkom roka 2016 vyjadril záujem predĺžiť hraničné kontroly na neurčito, Európska komisia však vyzvala krajiny schengenskej zóny voľného pohybu, aby do konca roka 2017 takéto opatrenia zrušili.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?