Nedeľa 19.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
16. 10. 2017 15:28 , článok bol aktualizovaný 16. 10. 2017 22:03 | DUBLIN/TASR, reuters, BBC

Búrka Ophelia má na konte už tri obete, priniesla aj prach zo Sahary

Bez dodávok elektrického prúdu sa ocitli tisíce írskych domácností.

Piesok zo Sahary, ktorý nad Londýn priniesla búrka Ophelia.
Piesok zo Sahary, ktorý nad Londýn priniesla búrka Ophelia. Foto: TASR/AP

Írsko už zasiahla Ophelia. Vyžiadala si už tri obete. Vyše 50-ročná žena zahynula na juhu Írska, keď na jej auto spadol strom. Druhou nepriamou obeťou búrky bol tridsiatnik, ktorý podľahol zraneniam pri incidente s motorovou pílou, keď sa snažil odstrániť spadnutý strom.. Strom privalil aj ďalšie auto, v ktorom bol muž, táto tragédia sa odohrala v meste Dundalk, píše BBC.

Vlny narážajú na maják Longships pri pobreží Lands End na juhozápade Anglicka.
Vlny narážajú na maják Longships pri pobreží Lands End na juhozápade Anglicka. Foto: TASR/AP
 

Očakáva sa, že zasiahne aj Severné Írsko a cez noc sa presunie cez západné pobrežné oblasti Walesu a Škótska. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že Ophelia síce stratila silu hurikánu, ale podľa meteorológov môže rýchlosť vetra stále dosahovať v nárazoch 120 až 150 kilometrov za hodinu.

Írsky premiér Leo Varadkar uviedol, že búrka je "veľmi nebezpečná" a príslušníci ozbrojených síl sú pripravení v prípade potreby na nasadenie.

 

Všetky školy v pondelok (16. 10.) boli v krajine zatvorené a obyvateľov vyzvali, aby ostali doma a cestovali len v prípade nutnosti. Dublinské letisko zrušilo približne 200 príletov a odletov a okolo 120-tisíc ľudí bolo na juhu krajiny bez dodávok elektriny.

Búrka odtrhla väčšinu strechy na štadióne futbalového mužstva Cork City v meste Cork a miestne médiá hlásili záplavy pobrežných oblastí v okrese Galway.

Žltá londýnska obloha

Obloha nad britskou metropolou Londýn sa v pondelok sfarbila do neobvyklého žltého odtieňa v dôsledku búrky Ophelia, ktorá so sebou priviala prach zo Sahary a dym z lesných požiarov zúriacich na juhu Európy. Ich prítomnosť odfiltrovala slnečné svetlo, informuje agentúra Reuters.

Kým v Londýne bol vietor iba mierny, mnohých obyvateľov britského hlavného mesta prekvapila žltá obloha. Mnohí z nich zverejnili fotografie tohto ojedinelého prírodného javu na sociálnych sieťach. "Keď sa sem Ophelia presunula z Azorských ostrovov, zobrala so sebou i saharský prach zo severnej Afriky, ako aj dym z lesných požiarov v Španielsku a Portugalsku," uviedla hovorkyňa britskej meteorologickej služby.

"Toto žltkasté sfarbenie pochádza z prachu, ktorý sa nachádza vysoko v atmosfére, pričom modrý element slnečného svetla je v dôsledku prachu rozptýlený, avšak červený element cez túto clonu prechádza. Slnko sa preto javí červenšie a obloha nadobúda tento žltkastý odtieň," dodala.


 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?