Streda 22.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
16. 10. 2017 20:53 | VIEDEŇ/TASR

Kurz: Nová vláda bude proeurópska

Podľa DPA je však pravdepodobné, že ÖVP vytvorí koalíciu s FPÖ.

Sebastian Kurz.
Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz dal dnes najavo, že po víťazstve v nedeľňajších parlamentných voľbách plánuje vytvoriť proeurópsku vládu, aj keď lídri EÚ vyjadrujú v súvislosti s volebnými výsledkami obavy z "posunu doprava", keďže popri ľudovcoch dosiahla výrazný úspech aj pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

"Je to dobrý výsledok pre Európu. ÖVP bola a je v Rakúsku európskou stranou," povedal Kurz v telefonickom rozhovore pre agentúru DPA. Rakúski voliči tak podľa neho dali jasný proeurópsky signál.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyzval Kurza, ktorého strane sa predbežne pripisuje zisk vyše 31 percent hlasov, aby vytvoril vládu s európskou perspektívou, pričom poukázal na skutočnosť, že Rakúsko bude v druhej polovici roka 2018 plniť úlohy rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ. "Rakúsko bude zodpovedať za prípravu mnohých rozhodnutí dôležitých pre budúcnosť EÚ," napísal vo svojom liste.

Podľa DPA je však pravdepodobné, že ÖVP vytvorí koalíciu s FPÖ, s ktorou ju spája tvrdá protiimigračná politika a plány posilniť právomoci členských štátov EÚ. Skončila by sa tak desať rokov trvajúca spolupráca medzi ÖVP a Sociálnodemokratickou stranou Rakúska (SPÖ).

Kurz zdôraznil, že EÚ potrebuje reformy, ktorými sa chce zaoberať počas rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ. Dodal, že má záujem o spoluprácu s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a inými partnermi, aby spoločne zmenili Európu k lepšiemu.
Doterajší rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz sa vo veku 31 rokov zrejme stane najmladším predsedom vlády v Európe.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?