Správy z vášho kraja:
17. 10. 2017 00:15 | BRUSEL/TASR

Tusk pred summitom EÚ rozposlal nové, tvrdšie návrhy na druhú fázu brexitu

Minulý týždeň naznačil, že určite nedá zelenú pre začatie druhej fázy.

Predseda Európskej rady Donald Tusk (vľavo) prichádza na rokovanie.
Predseda Európskej rady Donald Tusk (vľavo) prichádza na rokovanie. Foto: TASR

Predseda Európskej rady Donald Tusk poslal v pondelok (16. 10.) list lídrom 27 členských krajín EÚ, ktorí sa koncom tohto týždňa stretnú v Bruseli s britskou premiérkou Theresou Mayovou, s novou pracovnou verziou týkajúcou sa brexitu. Uviedla to večer agentúra Reuters, ktorá nahliadla do Tuskovho dokumentu.

Tusk bude vo štvrtok a piatok (19.-20.10.) predsedať Európskej rade, na ktorej majú premiéri a prezidenti zaujať postoj k druhej fáze rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, zameranej na vzájomné obchodné vzťahy.

Minulý týždeň Tusk naznačil, že októbrový summit EÚ určite nedá zelenú pre začatie druhej fázy vzhľadom na nedostatočný pokrok rokovaní v prvej fáze brexitu. Agentúra Reuters, ktorá mala k dispozícii prvú pracovnú verziu návrhov na závery summitu, upozornila, že dnešné Tuskove usmernenia stanovujú ešte prísnejšie podmienky pre spustenie druhej fázy rokovaní, čo údajne zohľadňuje postoj Francúzska a Nemecka, ktoré neuspokojil doterajší prístup britskej strany.

Podľa nových návrhov Londýn už nemá istotu, že šéfovia vlád a štátov odobria druhú fázu rokovaní na decembrovom summite EÚ. To naznačoval Tusk ešte minulý týždeň.

Na druhej strane interné prípravné rokovania pre druhú etapu rozvodového konania, ktoré sa v každom prípade uskutočnia, umožnia rýchlejší postup v prípade, že do decembrového summitu dôjde k badateľnému pokroku v rokovaniach a bude možné spustiť druhú fázu tohto procesu.

Prvou témou, z ktorej EÚ nemieni ustúpiť, sú záruky pre európskych občanov a ich príbuzných žijúcich v Británii, že aj naďalej budú podliehať právam v súlade s európskou legislatívou, vrátane administratívnych postupov, čiže jurisdikcii Súdneho dvora EÚ.

V návrhu vyhlásenia, ktoré odoslal Tusk premiérom a prezidentom, sa tiež uvádza, že "hoci Spojené kráľovstvo prisľúbilo, že dodrží finančné záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ, doteraz to nepremietlo do pevných a konkrétnych záväzkov".

Brexit je oficiálne spustený.
Brexit je oficiálne spustený. Foto: Twitter/Donald Tusk
 

Ďalším problémom, na ktorý upozornil Tusk v liste, je pozemná hranica medzi Írskou republikou a Severným Írskom, jednou z provincií Spojeného kráľovstva. Únia vytvára tlak na Britov, aby hraničný režim zostal nezmenený v duchu Veľkopiatkovej dohody.

Na decembrovom summite EÚ premiéri a prezidenti nanovo zhodnotia pokrok v rokovaniach, aby zistili, či je postačujúci. Ak nadobudnú toto presvedčenie, prijmú usmernenia pre rokovania o budúcich vzťahoch medzi Úniou a Spojeným kráľovstvom a prípadné podmienky pre prechodné dvojročné obdobie (2019-2021), ktoré po brexite požaduje britská strana.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?