18. 10. 2017 19:36 | PARÍŽ/TASR

Pravicoví extrémisti údajne pripravovali atentáty na politikov

Medzi možnými cieľmi okrem nich aj nešpecifikovaná náboženská lokalita.

Parížski policajti obsadili celý bulvár.
Parížski policajti obsadili celý bulvár. Foto: TASR/AP

O znepokojenie francúzskej verejnosti sa postarali informácie o údajných plánoch pravicových extrémistov zaútočiť na špičkových predstaviteľov politickej scény.

Hovorca vlády Christophe Castaner v stredu (18. 10.) v Paríži vyhlásil, že pred utorkovým zadržaním podozrivých z možnej prípravy útokov ho na možné ohrozenie jeho osoby nikto neupozornil.

 

Ľavicový politik Jean-Luc Mélenchon, ktorého médiá spomínajú spoločne s Castanerom ako možný terč atentátu, kritizoval dnes v parlamente, že sa o ničom vopred nedozvedel. "Bol by som si vážil, ak by som bol býval informovaný," zdôraznil.

Desiatich podozrivých z možnej prípravy teroristických útokov zadržali v utorok príslušníci francúzskych protiteroristických zložiek na juhozápade krajiny a v parížskom regióne.

K zadržaniu podozrivých vo veku 17-25 rokov došlo v rámci dlhšie pokračujúceho vyšetrovania istého 21-ročného muža z radov pravicových radikálov, ktorý sa na sociálnych sieťach vyhrážal útokmi na migrantov. Toto vyšetrovanie sa začalo ešte v júli 2017.

Podľa informácií médií ide o člena nacionalistického ultrapravicového zoskupenia Action Francaise, čo však žiadne oficiálne zdroje zatiaľ nepotvrdili. Ani justičné zdroje sa nevyjadrili k politickej orientácii tohto podozrivého, ktorý je aktuálne vo vyšetrovacej väzbe.

Od júla prebiehajúce vyšetrovanie má podľa informácií z justičných kruhov doteraz nejasné obrysy, medzi možnými cieľmi atentátnika mali byť nielen politici, ale aj nešpecifikovaná náboženská lokalita, migrant alebo priekupník s drogami.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?