Sobota 18.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
19. 10. 2017 14:24 , článok bol aktualizovaný 19. 10. 2017 22:19 | VALLETTA/TASR

Synovia zavraždenej novinárky žiadajú demisiu premiéra. Ten to odmieta

Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora.

Ľudia jej vytvorili pamätník.
Ľudia jej vytvorili pamätník. Foto: TASR

Predseda maltskej vlády Joseph Muscat odmietol vo štvrtok (19. 10.) výzvu na odstúpenie a kritiku, ktorú mu adresovali synovia zabitej maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.

Malta je podľa trojice synov krajinou, kde "dominuje strach, nedôvera, zločinnosť a korupcia".

"Určite nie je," reagoval Muscat na otázku novinárov na summite lídrov Európskej únie v Bruseli. "Nechcem byť tlačený do vyjadrení k vyhláseniam smútiacich synov. Pokiaľ by som si našiel matku zabitú pri bombovom útoku, zrejme by som hovoril ešte horšie," dodal premiér, ktorého citovala agentúra DPA.

Traja synovia Matthew, Andrew a Paul vyzvali na sociálnej sieti premiéra Muscata, aby prejavil politickú zodpovednosť a odstúpil za "zlyhanie pri dodržiavaní základných slobôd". Na demisiu vyzvali aj policajného komisára a generálneho prokurátora.

Novinárku zabili v pondelok 16. októbra, keď prešla autom len niekoľko metrov od svojho domu a jej vozidlo vybuchlo.

Terčom kritík Caruanovej Galiziovej bol najmä maltský premiér. Novinárka odhalila, že spoločnosť Egrant Inc., ktorej meno je uvedené v tzv. panamských dokumentoch (Panama Papers), je vo vlastníctve premiérovej manželky Michelle Muscatovej.

Tá mala dostať peniaze od dcéry azerbajdžanského prezidenta prostredníctvom právnickej spoločnosti Mossack Fonseca. Spoločnosť Mossack Fonseca je "ústrednou postavou" škandálu s daňovými únikmi a tajnými kontami politikov známeho ako Panama Papers.

Európska komisia v utorok  (17. 10.) zverejnila vyhlásenie, v ktorom uviedla, že je zhrozená zo smrti maltskej novinárky. Exekutíva EÚ útok na novinárku dôrazne odsudzuje a žiada potrestanie vinníkov, uviedol hovorca EK Margaritis Schinas.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?