19. 10. 2017 21:30 | BRUSEL/TASR

Tusk: EÚ nebude zohrávať úlohu v spore medzi Španielskom a Katalánskom

Vyhlásil to Tusk s tým, že "nie je žiadny priestor na nejaký druh mediácie ani na medzinárodné iniciatívy či iné činy".

Desaťtisíce ľudí pochodujú na protest proti odtrhnutiu Katalánska.
Desaťtisíce ľudí pochodujú na protest proti odtrhnutiu Katalánska. Foto: TASR/AP

Predseda Európskej rady Donald Tusk vo štvrtok večer vylúčil, že Európska únia bude hrať nejakú úlohu v spore medzi Španielskom a Katalánskom o nezávislosť regiónu. Madrid totiž zvažuje, že odoberie niektoré právomoci regionálnej katalánskej vláde.

Tusk povedal v Bruseli počas summitu EÚ novinárom, že "nie je žiadny priestor na nejaký druh mediácie ani na medzinárodné iniciatívy či iné činy".

 

Podľa Tuska "nikto neskrýva, že situácia v Španielsku je znepokojujúca". Dodal však, že katalánska kríza nie je na programe bruselského summitu. Španielsko trvalo na tom, aby sa o danej téme nediskutovalo.

Katalánska vláda požiadala EÚ, aby plnila úlohu sprostredkovateľa v uvedenom spore a pomohla zmierniť napätie. Avšak Madrid pokladá kroky Katalánska ohľadne nezávislosti za protizákonné a odmieta zasahovanie zvonku, pripomenula tlačová agentúra AP.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani na summite varoval, že ak Katalánsko vyhlási nezávislosť od Španielska, "nikto v Európskej únii" ho neuzná ako zvrchovaný štát. Takisto informoval, že nemá v úmysle stretnúť sa s katalánskym lídrom Carlesom Puigdemontom ani robiť sprostredkovateľa v kríze vyvolanej snahou Katalánska o nezávislosť.

Tajani označil spor okolo odtrhnutia regiónu za "vnútornú záležitosť Španielska". Vysvetlil, že španielsku vládu vníma ako legitímneho zástupcu v tejto záležitosti. Dodal, že katalánska vláda porušila španielsku ústavu, ako aj zákony týkajúce sa autonómie tohto regiónu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?