Správy z vášho kraja:
20. 10. 2017 14:15 | PRAHA/iDNES,

Česi si volia novú vládu: Tu sú štyri možné scenáre toho, kto ju bude tvoriť

Ak bude po voľbách politická scéna rozštiepená, možno uvažovať nad dohodou strán a prezidenta, na úradníckej vláde, eventuálne nad preklenovacím kabinetom.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Portál iDnes.cz uverejnil predvolebnú analýzu Josefa Kopeckého, kde sa venuje možným modelom, ktoré môžu po voľbách u našich susedov vzniknúť.

Už teraz je pravdepodobné, že zmes rôznych názorov zaznievajúcich z Poslaneckej sněmovne (Český parlament) bude po voľbách ešte o niečo pestrejšia ako doteraz - a že v Snemovni bude viac ako sedem poslaneckých klubov. Hľadanie novej vlády preto určite nebude jednoduchšie ako v roku 2013. Skôr naopak. Tu sú možné varianty:

Opätovná vláda súčasnej koalície

Keď Bohuslav Sobotka vyhral voľby, dočkal sa vymenovania za premiéra až v januári 2014. Prezident Miloš Zeman si dal načas. Tento rok môže byť zostavovanie vlády aj vďaka hlave štátu ešte o niečo zložitejšie. Dôvodom je to, že v januári sa volí aj prezident a súčasná hlava štátu Miloš Zeman bude obhajovať svoju pozíciu. Prvým variantom vlády do Snemovne je obnovenie koalície ANO, ČSSD, KDU-ČSL s inou silou. (Podľa výsledkov volieb)

Žiadna z troch spomínaných strán túto možnosť neodmietla, ale sociálni demokrati a ľudovci, dali najavo, že v takomto prípade by vo vláde nesmel byť líder ANO a exminister financií Andrej Babiš, ktorého stíha polícia kvôli podozreniu z podvodu pri čerpaní 50-miliónovej dotácie na farmu Čapí hnízdo.

Babiš ale zatiaľ nenaznačil, že by bol ochotný ustúpiť do pozadia. Ak by sa to stalo, muselo by ANO prísť z človekom, ktorému by koaliční partneri verili, že sa nenechá Babišom ovládať. (Poznámka redakcie: Babiš „model Kaczyński" odmieta a chce byť premiérom) Podľa Kopeckého by to typovo mohol byť niekto ako bývalý minister financií Ivan Pilný, ktorý už nekandiduje, eurokomisárka Věra Jourová, či brněnský primátor Petr Vokřál.

Široká koalícia „antibabiš" bez hnutia ANO

Hlavne opoziční politici hovoria o tom, že tohtoročné voľby sú osudové a že ide o to, či väčšinu v Snemovni získajú tradičné demokratické strany, alebo budú mať v dolnej komore 101 a viac hlasov Babišovo hnutie ANO a protisystémové strany KSČM a hnutie SPD Tomia Okamury.

Ak sa to nestane, môžu sa všetky strany pokúsiť o „dúhovú koalíciu", ktorú by tvorila tak ľavicová ČSSD i pravicové strany, ktoré sú teraz v opozícii, a ďalší, ktorí sa do Poslaneckej sněmovny dostanú.

Babiš vládne s menšinovou vládou a nájde pre to partnerov

V prípade výrazného úspechu babišovho hnutia, môže niektorá zo strán, ktoré si ho zatiaľ ako trestne stíhanú osobu vo vláde nevedia predstaviť, zmení názor a zdôvodní to napríklad tým, že si nepraje, aby vznikla vláda, ktorá sa opiera o extrémistov. Alebo si Babiš dokáže vyjednať podporu komunistov, hnutie SPD, prípadne Pirátov. Líder ANO zatiaľ niekoľkokrát vylúčil priamu koalíciu s KSČM a s Okamurom, kategorické nie menšinovej vláde ale nezaznelo.

Vláda „prezidentská", úradnícka či dočasná

Keby sa ukázalo, že strany nie sú schopné vyjednať kabinet s väčšinou v parlamente - taktovku môže prevziať prezident Zeman a vyskúšať to, čo urobil po páde vlády Petra Nečasa v roku 2013, kedy vymenoval „svoju" vládu, vedenú ekonómom Jiřím Rusnokem, súčasným guvernérom Českej národnej banky. Kým by takáto vláda vznikla, krajinu by spravoval kabinet končiaceho premiéra Bohuslava Sobotku v demisii.

Ak bude po voľbách politická scéna rozštiepená, možno uvažovať nad dohodou strán a prezidenta, na úradníckej vláde, eventuálne nad preklenovacím kabinetom do ďalších, tentokrát predčasných volieb.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?