Utorok 21.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
22. 10. 2017 19:05 | WASHINGTON/TV Markíza

Donald Trump dá možno bodku za jednou z najväčších konšpirácií

Plánuje totiž odtajniť dokumenty, ktoré sa týkajú atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

Posledné sekundy pred smrťou.
Posledné sekundy pred smrťou. Foto: AP

Donald Trump dá možno bodku za jednou z najväčších konšpirácií. Plánuje totiž odtajniť dokumenty, ktoré sa týkajú atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Mnohí si od spisov veľa sľubujú, podľa ďalších zasa žiadne prelomové informácie neprinesú.

Zosobňoval mladosť, úspech a nádej na lepšie zajtrajšky. John Fitzgerald Kennedy je pre Američanov jeden z najúspešnejších prezidentov v histórii Spojených štátov. Jeho koniec prišiel nečakane - počas návštevy texaského Dallasu 22. novembra 1963.

Pozrite si reportáž TV Markíza

 

Záverečná správa z vyšetrovania znie, že Kennedyho jediným vrahom bol psychicky narušený mladík Lee Harvey Oswald. Ten sa však pred súd nikdy nedostal. Dva dni po atentáte ho v budove polície zastrelil miestny majiteľ nočného klubu. Tento zvláštny súhrn okolností vytvoril živnú pôdu pre rôzne špekulácie a konšpiračné teórie. Podľa niektorých milovník Kuby Oswald vraždil v mene Fidela Castra. Iní naznačujú, že Keneddyho odstránila samotná CIA, o ktorej zrušení údajne uvažoval.

Viac svetla do prípadu by mohli vniesť práve doteraz utajované dokumenty. V archive je ich vyše 3-tisíc, ďalších viac ako 30-tisíc síce zverejnili, avšak s úpravami. Ich odtajneniu doteraz bránil zákon. Termín, dokedy bolo možné dokumenty udržať pod zámkom uplynie vo štvrtok. Jediný, kto mohol archív zablokovať, bol prezident Donald Trump, ten to však neplánuje.

Napokon, aj samotného Trumpa mnohí označujú za milovníka konšpirácií. V tejto súvislosti mu americké médiá azda najviac pripomínajú prezidentskú kampaň. Na margo svojho súpera Teda Cruza tvrdil, že jeho otec mal priame väzby na vraha Oswalda.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?