Štvrtok 23.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
22. 10. 2017 21:45 | PRAHA/TVNOVINY.sk

Väčšia polovica Čechov je s výsledkom volieb nespokojná, ukázal prieskum

Viac ako polovica respondentov (54%) si myslí, že hnutie ANO by malo na post premiéra ponúknuť inú osobu než Andreja Babiša.

Voľby v Česku
Voľby v Česku Foto: TASR/AP

Ohľadom spokojnosti s výsledkom volieb ľahko prevažuje negatívny a neistý pocit - 55% je nespokojných alebo nie sú si istí. Výrazne najspokojnejší sú s výsledkom volieb najstarší respondenti (60%), naopak výsledky nesú s nevôľou vysokoškoláci (59% nespokojných) a ľudia z veľkých miest (55%).

Výsledky volieb vyvolali v populácii rozporuplné pocity (44% spokojných, 46% nespokojných). Najväčším prekvapením pre voličov bol výrazný zisk hnutia ANO, posilnenie Pirátov a prepad ČSSD.

Vyjednávanie ohľadom koalícia nebude z hľadiska podpory voličov strán jednoduchou záležitosťou - nadpolovičnej väčšine (58-78%) voličov TOP 09, ODS, STAN, Pirátov a KDU-ČSL by vadilo uzavretie koalície s ANO. Naopak medzi voličmi KSČM a SPD by koalícia s ANO nebola vnímaná natoľko negatívne (vadí iba 25-34%).

Viac ako polovica respondentov (54%) si myslí, že hnutie ANO by malo na post premiéra ponúknuť inú osobu než Andreja Babiša. Respondenti očakávajú pozitívny vplyv volieb na ekonomickú kondíciu ČR, ale horšie na medzinárodnej pozícii ČR a politickú atmosféru v Česku.

Vyplýva to z výskumu agentúry Median, ktorý bol spracovaný v spolupráci s Českým rozhlasom a bol zverejnený v nedeľu.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?