Utorok 21.11. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
24. 10. 2017 07:04 | PARÍŽ/TASR

Obrovské číslo. Až 264 miliónov detí a mladých ľudí nechodilo v roku 2015 do školy

V správe OSN sa tiež uvádza, že podiel detí, ktoré ukončia školskú dochádzku, je stále nízky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Oksana Kuzmina/shutterstock.com

Svet je stále veľmi ďaleko od jedného z cieľov OSN, aby bolo všetkým deťom v roku 2030 poskytované bezplatné základné a stredoškolské vzdelanie. V roku 2015 totiž nechodilo do školy 264 miliónov detí a mladých ľudí, vyplýva z druhej výročnej správy s názvom Global Education Monitoring (GEM) zverejnenej v utorok Organizáciou Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Podiel tých, ktorí nechodia do školy, po poklese na začiatku 21. storočia momentálne stagnuje, konštatujú autori správy. V správe sa tiež uvádza, že podiel detí, ktoré ukončia školskú dochádzku, je stále nízky. Podľa odhadov založených na prieskumoch v domácnostiach v 128 krajinách dokončilo základnú školu v rokoch 2010-2015 iba 83 percent detí. Ešte horšia je situácia na vyšších stupňoch vzdelávania: vo vekovej kategórii detí od 12 do 14 rokov je tento podiel 69 percent a v kategórii od 15 do 17 rokov je to len 45 percent. V 40 krajinách menej ako jeden zo štyroch mladých ľudí absolvoval strednú školu, len v 14 tak urobilo aspoň 90 percent študentov.

Autori správy vyzývajú vlády, aby okrem iného zabezpečili súdnu vymáhateľnosť práva na vzdelanie, čo v súčasnosti nie je možné v 45 percentách krajín sveta. Ďalej upozorňujú, že na kvalitné vzdelávanie chýba na celom svete 39 miliárd dolárov (33 miliárd eur). "Vzdelanie je spoločnou zodpovednosťou nás všetkých - vlád, škôl, učiteľov, rodičov a súkromných aktérov. Zodpovednosť za tieto úlohy určuje spôsob, akým učitelia učia, študenti sa vzdelávajú a vlády konajú," povedala generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?