31. 10. 2017 21:11 , článok bol aktualizovaný 01. 11. 2017 08:24 | NEW YORK/kc, TASR

Toto je muž, ktorý na Manhattane zabil osem ľudí

Páchateľ vošiel svojou dodávkou do pruhu vyhradeného pre cyklistov, zrazil niekoľko ľudí a následne vrazil do školského autobusu.

Sayfullo Saipov
Sayfullo Saipov Foto: AP
Útok na Manhattane.
Útok na Manhattane.
Útok na Manhattane.

Najmenej osem mŕtvych a 15 zranených si vyžiadal v utorok incident na newyorskom Manhattane. Informovala o tom spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na starostu New Yorku Billa de Blasia. "Ide o teroristický a obzvlášť zbabelý čin," vyhlásil de Blasio.

Americké úrady objavili vo vozidle páchateľa odkaz, že čin bol vykonaný v mene džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Informovala o tom v noci na stredu spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na bezpečnostné zdroje.

 

Odkaz napísaný v angličtine sa našiel v polododávke (pickupe), ktorou 29-ročný Sayfullo Saipov z Uzbekistanu zámerne vrazil do chodcov, cyklistov a následne do školského autobusu.

Saipov podľa agentúry AP prišiel do USA legálne v roku 2010. Najskôr žil v štáte Ohio, neskôr sa presťahoval na Floridu, avšak v uplynulom čase žil prechodne aj v štáte New Jersey. Pracoval ako šofér.

Zdroj: Twitter/ James Wattie

Incident sa odohral neďaleko komplexu One World Trade Center a pamätníka obetí teroristických útokov z 11. septembra 2001, na križovatke ulíc Chambers Street a West Street na dolnom Manhattane

Zdroj: Facebook/ CNN

Očití svedkovia uviedli, že na mieste činu zavládla panika a zúfalý krik, pričom na zemi zostali kaluže krvi a rozmliaždené bicykle. Zraneným osobám poskytli policajti prvú pomoc a zabezpečili ich prevoz do nemocníc. Hovorca newyorskej polície vyzval obyvateľov a turistov, aby sa lokalite incidentu vyhli. Niektorí svedkovia si najskôr mysleli, že ide o halloweenský žart. Keď počuli prvé výstrely, dali sa na útek.

Útočník vystúpil z auta až po tom čo ho zablokoval autobus.

Zdroj: Twitter/ NewsBlog breaking

Vozidlá boli v ostatných rokoch použité ako zbrane pri sérii teroristických útokov, ktoré sa odohrali v Nice, Londýne, Berlíne, Barcelone či Štokholme.

Trump odsúdil teroristický útok: Nie v USA!!

Americký prezident Donald Trump na margo utorkového teroristického útoku na newyorskom Manhattane, pri ktorom zahynulo najmenej osem ľudí, vyhlásil: "Nie v USA!" Informuje o tom agentúra AP.

Trump na sociálnej sieti Twitter napísal: "V New Yorku to vyzerá na ďalší útok veľmi chorej a vyšinutej osoby. Nie v USA!" Americký viceprezident Mike Pence zdôraznil, že zodpovední za tento útok "musia byť vydaní spravodlivosti".

Newyorský starosta Bill de Blasio označil tragický incident za "teroristický a obzvlášť zbabelý čin namierený proti nevinným civilistom". Guvernér štátu New York Andrew Cuomo tento čin označil za útok "osamelého vlka".

Vozidlá boli v ostatných rokoch použité ako zbrane pri sérii teroristických útokov, ktoré sa odohrali v Nice, Londýne, Berlíne, Barcelone či Štokholme. Vo väčšine prípadov sa k zodpovednosti za útoky prihlásil tzv. Islamský štát.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?