Správy z vášho kraja:
02. 11. 2017 17:57 , článok bol aktualizovaný 02. 11. 2017 18:23 | MADRID/TASR

Súd vydal zatykač na katalánskeho expremiéra Puigdemonta, hrozia mu dlhoročným trestom

Odvolanému katalánskemu premiérovi hrozí, že Španielsko požiada o jeho vydanie.

Carles Puigdemont
Carles Puigdemont Foto: TASR/AP

Španielsky najvyšší súd vydal vo štvrtok európsky zatykač na katalánskeho expremiéra Carlesa Puigdemonta a štyroch členov jeho bývalej vlády. Všetci piati po minulotýždňovom odvolaní regionálneho kabinetu podľa médií odcestovali do Bruselu. S odvolaním sa na španielske médiá o tom informuje agentúra DPA.

Puigdemont a štyria jeho ministri nerešpektovali predvolanie na súd v Madride, na ktorý sa mali dostaviť vo štvrtok spolu s ďalšími členmi zosadenej katalánskej vlády, obvinenými zo vzbury, sprenevery verejných prostriedkov a ďalších trestných činov v súvislosti s vyhlásením nezávislosti Katalánska.

Sudkyňa Národného súdu Carmen Lamelová rozhodla o vydaní európskych zatýkacích rozkazov na päticu obvinených krátko po tom, ako rovnako v súlade s návrhom prokuratúry umiestnila do vyšetrovacej väzby ôsmich členov zosadenej Puigdemontovej vlády vrátane jeho vicepremiéra Oriola Junquerasa. Exminister Santi Vila, deviaty z politikov, ktorí sa vo štvrtok na súd dostavili, sa môže väzbe vyhnúť, ak zaplatí kauciu 50.000 eur.

Rozhodnutie o zadržaní Puigdemonta musia teraz vykonať úrady v Belgicku, kde bude zrejme následne čeliť konaniu o vydaní do Španielska.

Na základe európskeho zatykača musí krajina, kde hľadanú osobu zadržia, obvineného vydať do maximálne 60 dní po zatknutí krajine, v ktorej bol zatýkací rozkaz vydaný. Ak zadržaný s vydaním súhlasí, musí sa o jeho odovzdaní rozhodnúť do desiatich dní, píše DPA. Puigdemontov právnik v Belgicku Paul Bekaert však avizoval, že proti žiadosti o vydanie politika sa budú brániť.

Katalánskym separatistickým politikom hrozia pre zmienené obvinenia dlhoročné tresty odňatia slobody. Dôvodom je vyhlásenie nezávislosti, ktoré katalánsky parlament prijal minulý piatok. Ústredná španielska vláda premiéra Mariana Rajoya následne regionálnu vládu odvolala. Hospodársky silný región na severovýchode Španielska je teraz pod nútenou správou Madridu, ktorý vyhlásil v Katalánsku na 21. decembra predčasné regionálne voľby.

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?