02. 11. 2017 14:27 | NEW YORK/idnes.cz

New York má tajomného hrdinu: Útočníkovi z Manhattanu vykopol zbrane z rúk

Jeho identitu však médiá nezverejnili.

Vrak smrtiacej dodávky odvážajú z miesta.
Vrak smrtiacej dodávky odvážajú z miesta. Foto: TASR/AP

Newyorský policajt Ryan Nash, ktorý v utorok na Manhattane zastavil besnenie atentátnika Sajfulláha Saipova, je oslavovaný ako hrdina. Nash ale nebol sám, kto sa zapríčinil o zneškodnenie fanatika. Saipova pomáhal zastaviť aj jeden zo svedkov udalosti.

Nash so svojím parťákom Johnom Hasiotisom boli na ceste k inému prípadu, keď z vysielačky náhle zaznela informácia o nehode - okamžite vyrazili na miesto. Uzbek Sajfulláh Saipov tam dodávkou vrazil do davu cyklistov. Počas približne kilometrovej jazdy, zabil osem ľudí a jedenásť zranil, píše idnes.cz

Ryan Nash.
Ryan Nash. Foto: TASR/AP
 

Policajti na miesto dorazili práve v momente, keď sa Saipov pokúsil z miesta činu utiecť a bol ozbrojený. Nash ho okamžite vyzval, aby odhodil zbrane a vzdal sa, Saipov na výzvu nereagoval. Nash začal po ňom strieľať, jedna z deviatich striel ho zasiahla do brucha.

Okamžite k nemu pribehol jeden zo svedkov a Saipovi, ktorý po streľbe ležal na zemi, z rúk vykopol zbrane. Údajne sa ho snažil zastaviť už skôr. Jeho identitu ale médiá nezverejnili.

Pištole, ktoré mal útočník pri sebe, boli určené na paintball, no to nikto nemohol vedieť, pretože od skutočných zbraní sa na pohľad líšili iba minimálne. Saipov behom úteku vykrikoval „Allahu akbar!" Boh je veľký. Policajti preto boli presvedčení, že bude útočiť ďalej.

 

Starosta New Yorku Bill de Blasio chválil Nasha za zachovanie pokoja a povedal o ňom, že je to skromný policajt, ktorý má pocit, že iba vykonával svoju prácu. Blasio povedal, že to čo Nash urobil, dalo ľuďom obrovskú vieru v prácu polície.

Nash o svojom čine povedal, že to nepovažuje za hrdinstvo, že to je dôvod prečo šiel k polícii, pomáhať a chrániť. Policajt zostal skromný: „Cítim to tak, že sme iba robili svoju prácu, tak ako to každý deň robia tisíce ďalších policajtov. Chápem ale význam udalosti a role, ktorú sme zohrali. Som vďačný za uznanie, ktorého sa nám dostalo."

Magazín Newsweek sa v súvislosti s útokom zaoberá otázkou, prečo Nash útočníka nezastrelil. Ako vysvetlenie prinášajú inštrukcie newyorkskej polície, ktorá policajtov usmerňuje, aby pre získanie kontroly nad akoukoľvek situáciou - používali iba primeranú silu.

Príslušníci preto majú výcvik na zneškodnenie aj veľmi nebezpečných útočníkov, prispôsobený tak, aby zločinci prežili. Pomáha to pri vyšetrovaní skutkov a policajti neriskujú problémy s tým, žeby použili zbraň neprimeraným spôsobom.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?