Správy z vášho kraja:
03. 11. 2017 14:39 | MADRID/TASR

Čo bude s Katalánskom? Španielske súdy zvolili tvrdý postup

Deväť bývalých katalánskych ministrov vo štvrtok vzali do vyšetrovacej väzby.

Pochod proti odtrhnutiu Katalánska.
Pochod proti odtrhnutiu Katalánska. Foto: TASR/AP

Španielsky ústavný súd v piatok rozhodol, že sa nebude zaoberať sťažnosťou katalánskej vlády proti obmedzeniu autonómie regiónu, o čom na základe článku 155 španielskej ústavy rozhodol kabinet v Madride.

Informovala o tom v piatok agentúra AP, podľa ktorej súd vo svojom zdôvodnení uviedol, že katalánska vláda svoju sťažnosť podala ešte pred tým, ako bol článok 155 aktivovaný.
O aktivácii článku 155, a to na základe návrhu španielskej vlády, rozhodla horná komora španielskeho parlament (Senát) 27. októbra - len necelú hodinu po tom, ako katalánsky parlament schválil rezolúciu o nezávislosti.

Španielska vláda následne pristúpila k odvolaniu katalánskej vlády, rozpusteniu katalánskeho regionálneho parlamentu a na 21. decembra vypísala predčasné regionálne voľby.

Ústavný súd tento piatok zrušil aj viacero ďalších dekrétov schválených medzičasom zosadenou katalánskou vládou v súvislosti s referendom z 1. októbra. Ide napríklad o dekrét o vykonaní referenda zo 6. septembra, ako aj uznesenie katalánskeho parlamentu o vytvorení volebnej komisie.

V zdôvodnení ústavný súd uviedol, že žiadna z týchto noriem nie je v súlade s ústavou - podobne ako zákon o referende v Katalánsku, ktorý bol ústavným súdom vyhlásený za protiústavný ešte 17. októbra.

V pondelok (30.10.) španielska prokuratúra obvinila zosadené vedenie Katalánska zo vzbury, ktorej sa údajne dopustilo svojimi snahami o vyhlásenie nezávislosti. Zosadeným členom vlády hrozí až 25 rokov väzenia.

Deväť bývalých katalánskych ministrov vo štvrtok vzali do vyšetrovacej väzby. Medzičasom z nej bol po zaplatení kaucie prepustený exminister podnikania a obchodu Santi Vila.
Zosadený premiér Carles Puigdemont sa pred súd odmietol dostaviť. Španielska justícia by dnes mala rozhodnúť o vydaní medzinárodného zatykača na Puigdemonta.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?