13. 11. 2017 16:36 | PARÍŽ/TASR

Pri parížskom klube Bataclan si pripomenuli obete útokov z roku 2015

Na spomienkovom podujatí tiež v pondelok prekvapujúco vystúpila kalifornská rocková kapela Eagles of Death Metal.

Kapela Eagles of Death Metal si pripomína obete.
Kapela Eagles of Death Metal si pripomína obete. Foto: Reuters

Pri parížskom hudobnom klube Bataclan vzdali v pondelok ľudia hold obetiam útokov z 13. novembra 2015, pri ktorých prišlo o život 130 osôb. Teroristické útoky boli zamerané na Bataclan, kde zahynulo 90 ľudí, a tiež na parížske kaviarne a futbalový štadión.

Na spomienkovej ceremónii sa zúčastnili rodiny obetí, záchranári, francúzsky prezident Emmanuel Macron, exprezident Francois Hollande a parížska starostka Anne Hidalgová. Parížania a turisti kládli pri Bataclane ruže, zapaľovali sviečky a mnohí sa v tichosti pristavili pri pamätnej doske s menami 90 obetí útoku na tento hudobný klub.

Na spomienkovom podujatí tiež v pondelok prekvapujúco vystúpila kalifornská rocková kapela Eagles of Death Metal. Práve pri jej koncerte pred dvoma rokmi zaútočili islamskí extrémisti.

"Som taký šťastný, že vás všetkých vidím. Jediný dôvod, prečo stále existujeme, je to, že všetci máte stále radi rock and roll," uviedol spevák Jesse Hughes. Spolu s davom zaspievali pieseň Save a Prayer od skupiny Duran Duran a aj vlastnú skladbu I Love You All The Time s čiastočne francúzskym textom.

 

Francúzsky prezident Macron a Laurent Russier, starosta parížskeho predmestia Saint-Denis, najskôr v pondelok položili veniec z červených, bielych a modrých kvetov pred národný futbalový štadión v Saint-Denis. Tam sa 13. novembra 2015 odohral prvý z koordinovaných útokov, pri ktorom sa odpálili traja samovražední útočníci.

Útok na štadióne si vyžiadal jedinú obeť - vodiča autobusu, portugalského prisťahovalca Manuela Diasa. Jeho smrť si politici a ďalší zhromaždení pripomenuli minútou ticha.
Macron sa zo štadiónu presunul do 10. parížskeho obvodu, kde teroristi pred dvoma rokmi spustili streľbu na zákazníkov reštaurácie a baru. Na mieste nahlas prečítali mená obetí týchto útokov, ktoré si následne taktiež uctili minútou ticha. Prezident potom spoločne s parížskou starostkou Hidalgovou na miesto položil pamätný veniec.

K predvlaňajším útokom vo francúzskej metropole sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Útoky odôvodnila ako odvetu za politiku Francúzska na Blízkom východe a jeho vojenskú angažovanosť v Iraku a Sýrii, ako aj za urážky proroka Mohameda.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?