14. 11. 2017 06:23 | KÁHIRA/TASR

Pri leteckých útokoch v Sýrii zahynulo najmenej 53 ľudí

Boli medzi nimi aj ženy a deti.

Letecké útoky v Sýrii.
Letecké útoky v Sýrii. Foto: TASR/AP

Najmenej 53 ľudí zahynulo pri vzdušných útokoch neidentifikovaných lietadiel, ku ktorým došlo v pondelok večer v meste Atárib na severozápade Sýrie. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na ľudskoprávnu organizáciu SOHR.

SOHR uviedla, že v Atáribe ovládanom povstalcami, ktorý leží približne 30 kilometrov západne od provinčnej metropoly Aleppo a nachádza sa v tzv. deeskalačnej zóne, bolo pri najmenej troch náletoch zasiahnuté rušné trhovisko. Medzi 53 obeťami a desiatkami zranených je aj viacero žien a detí. Podľa SOHR nie je jasné, či útok uskutočnili sýrske alebo ruské vojenské lietadlá.

 

Na vytvorení piatich deeskalačných zón v Sýrii sa dohodli predstavitelia Ruska, Turecka a Iránu počas šiesteho kola rokovaní o urovnaní sýrskeho konfliktu, ktoré sa 14. a 15. septembra konalo v kazašskej metropole Astana.

Deeskalačnými zónami sa úplne alebo sčasti stali provincie Idlib, Homs, Lázikíja, Aleppo a Hamá, ale aj vybrané oblasti na juhu Sýrie. Účelom ich zriadenia bolo poskytnúť útočisko civilistom a eliminovať násilnosti sprevádzajúce boje medzi silami vernými režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a rôznymi skupinami vzbúrencov, ktoré sa usilujú o jeho zvrhnutie.

K útokom na trhovisko v meste Atárib došlo len deň po tom, čo Organizácia Amnesty International (AI) obvinila jednotky sýrskej vlády z páchania zločinov proti ľudskosti vrátane obliehania civilných oblastí, nezákonného zabíjania či núteného vysídľovania.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?