Správy z vášho kraja:
14. 11. 2017 10:04 | SAN FRANCISCO/TASR

Do USA nebudú môcť cestovať občania týchto šiestich krajín

Odvolací súd povolil čiastočné uplatnenie Trumpovho cestovného zákazu.

Cestujúci sa pozerajú na informačnú tabuľu odletov a príletov na medzinárodnom letisku Seattle-Tacoma.
Cestujúci sa pozerajú na informačnú tabuľu odletov a príletov na medzinárodnom letisku Seattle-Tacoma. Foto: TASR

Americký odvolací súd povolil v pondelok čiastočné uplatnenie najnovšieho dekrétu prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zakazuje občanom niektorých krajín vstup do USA. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Najnovšia, už tretia verzia Trumpovho cestovného zákazu bola ohlásená 24. septembra a do platnosti mala vstúpiť nasledujúci mesiac. Tesne predtým však platnosť dekrétu pozastavil havajský súd s argumentom, že s určitou štátnou príslušnosťou nemožno spájať zvýšené bezpečnostné riziko pri vstupe do USA.

Na základe pondelkového súdneho verdiktu nebudú môcť cestovať do USA občania šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska a Sýrie. Výnimku budú mať len tí, ktorí majú v Spojených štátoch príbuzných alebo majú väzby na americké spoločnosti a univerzity.

Trojčlenný súdny senát odvolacieho súdu v San Franciscu totiž v pondelok vyhovel Trumpovej administratíve, ktorá žiadala, aby sa cestovný zákaz mohol - prinajmenšom dočasne - začať uplatňovať. Do platnosti však bude môcť vstúpiť len jeho časť týkajúca sa občanov spomínaných šiestich krajín.

Platnosť nebudú môcť nadobudnúť rovnaké reštrikcie pre občanov Severnej Kórey a niektorých predstaviteľov venezuelskej vlády, ktoré sú tiež súčasťou prezidentovho nariadenia. Pondelkové rozhodnutie odvolacieho súdu sa totiž vzťahuje len na šesť moslimských krajín, ktorých sa týkala príslušná žaloba.

Americké ministerstvo spravodlivosti na verdikt reagovalo vyhlásením, že na jeho základe začne s čiastočným uplatňovaním zákazu. Skupiny obhajujúce práva utečencov okamžite podali voči Trumpovmu dekrétu novú žalobu. Je totiž podľa nich diskriminačný a protirečí americkej ústave.

Tretia verzia cestovného zákazu bola vydaná po tom, ako dva predchádzajúce prezidentské dekréty zablokovali federálne súdy.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?