15. 11. 2017 06:32 , článok bol aktualizovaný 15. 11. 2017 12:11 | HARARE, KAPSKÉ MESTO/TASR

Vojaci zadržali ministra financií Mugabeho vlády, ten je v domácom väzení

Zimbabwianska armáda obsadila sídlo štátnej televíznej stanice ZBC .

Zimbabwianska armáda prevzala kontrolu nad sídlom štátnej televíznej stanice ZBC.
Zimbabwianska armáda prevzala kontrolu nad sídlom štátnej televíznej stanice ZBC. Foto: TASR/AP

Príslušníci zimbabwianskych ozbrojených síl, ktorí v noci na stredu ovládli metropolu Harare, zadržali ministra financií Ignatiusa Chomba.

Vojaci vyviedli Chomba z jeho domu v Harare v stredu nadránom, po tom, čo násilím odstránili elektricky ovládanú bránu pred vstupom na jeho pozemok, uviedol pre agentúru DPA jeden z Chombovych susedov.

Zimbabwianska armáda v noci oznámila, že v Harare zasahuje voči "kriminálnikom", a poprela, že sa snaží odstaviť od moci 93-ročného prezidenta Roberta Mugabeho.

Veliteľ zimbabwianskych ozbrojených síl Constantino Chiwenga však v pondelok varoval, že armáda "zakročí", ak bude Mugabe pokračovať s vylučovaním bývalých bojovníkov národnooslobodzovacieho hnutia z vládnucej strany ZANU-PF (Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front).

Prezident predtým pohrozil, že vylúči zo strany viac ako 100 funkcionárov napojených na Emmersona Mnangagwu - viceprezidenta podporovaného vplyvným Združením vojnových veteránov, ktorého minulý týždeň odvolal.

O Mnangagwovi sa podľa DPA už dlhšie hovorilo ako o Mugabeho najpravdepodobnejšom nástupcovi, v posledných mesiacoch sa však čoraz viac dostáva do konfliktu s prvou dámou Grace Mugabeovou, ktorá by mohla manžela takisto nahradiť vo funkcii. Súperenie o vedúce pozície v ZANU-PF sa vyostruje v súvislosti s blížiacimi sa voľbami, ktoré sa majú v Zimbabwe konať v polovici budúceho roka.

Ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo všetky strany v Zimbabwe, aby spory vyriešili pokojným spôsobom a situáciu dôkladne sleduje. Veľvyslanectvo USA oznámilo, že v stredu bude pre verejnosť zatvorené vzhľadom na "pretrvávajúcu neistotu" v hlavnom meste. Americkým občanom odporučilo, podobne ako britská ambasáda britským občanom, aby sa ukryli vo svojich príbytkoch.

Špekulácie o možnom vojenskom prevrate v tejto krajine vyvolala v utorok zvýšená prítomnosť vojakov v uliciach hlavného mesta Zimbabwe a presuny tankov v jeho okolí. Jeden z veliteľov varoval prezidenta Roberta Mugabeho v súvislosti s čistkami vo vládnucej strane, čo znamená, že armáda sa s prezidentom dostala prvýkrát do otvoreného sporu.

Vysokopostavený generál Constantino Chiwenga v pondelok varoval, že armáda "zakročí", ak bude Mugabe pokračovať s vylučovaním bývalých bojovníkov národnooslobodzovacieho hnutia z vládnucej strany ZANU-PF (Africký národný zväz Zimbabwe - Vlastenecký front). Prezident predtým pohrozil, že vylúči zo strany viac ako 100 funkcionárov napojených na Emmersona Mnangagwu - viceprezidenta podporovaného vplyvným Združením vojnových veteránov, ktorého minulý týždeň odvolal.

"Terajšia čistka, ktorá je zjavne namierená proti členom strany s osloboditeľským pozadím, musí byť zastavená," vyjadril sa Chiwenga v prítomnosti ďalších vysokopostavených príslušníkov armády. Vládnuca strana v utorok reagovala vyhlásením, že sa nepodvolí vyhrážkam generála postupujúceho "zradcovským" spôsobom.

O Mnangagwovi sa podľa DPA už dlhšie hovorilo ako o najpravdepodobnejšom nástupcovi Mugabeho, v posledných mesiacoch sa však čoraz viac dostáva do konfliktu s prvou dámou Grace Mugabeovou, ktorá by mohla manžela takisto nahradiť vo funkcii. Súperenie o vedúce pozície v ZANU-PF sa vyostruje v súvislosti s blížiacimi sa voľbami, ktoré sa majú v Zimbabwe konať v polovici roka 2018.

Zimbabwiansky prezident Robert Mugabe sa po tom, čo moc v jeho krajine prebrala armáda, nachádza v domácom väzení vo svojej vile v metropole Harare. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu.

Zimbabwianska armáda predtým oznámila, že zasahuje voči "kriminálnikom", a poprela, že by sa 93-ročného Mugabeho snažila odstaviť od moci.

Veliteľ zimbabwianskych ozbrojených síl Constantino Chiwenga však v pondelok varoval, že armáda "zakročí", ak bude Mugabe pokračovať s vylučovaním bývalých bojovníkov národnooslobodzovacieho hnutia z vládnucej strany ZANU-PF (Africký národný zväz Zimbabwe – Vlastenecký front).

Prezident predtým pohrozil, že vylúči zo strany viac ako 100 funkcionárov napojených na Emmersona Mnangagwu - viceprezidenta podporovaného vplyvným Združením vojnových veteránov, ktorého minulý týždeň odvolal.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?