17. 11. 2017 08:03 | PARMA/TASR

Zomrel "capo di tutti capi". Salvatore "Toto" Riina mal na svedomí aj prokurátora Falconeho

"Bos bosov" sicílskej mafie Cosa nostra naposledy vydýchol deň pred 87 narodeninami vo väzení v Parme.

Salvatore Riina na archívnej snímke
Salvatore Riina na archívnej snímke Foto: Profimedia

Bývalý šéf sicílskej mafie Salvatore "Toto" Riina zomrel v piatok vo väzenskej nemocnici v severotalianskom meste Parma, informovala agentúra DPA.

Riina naposledy vydýchol o 3.37 h. Vo štvrtok by oslávil 87 rokov, ak by nebol v kóme, do ktorej upadol po dvoch operáciách. Príčinu smrti úrady neuviedli, podľa médií však mal exmafián rakovinu obličiek a problémy so srdcom. V júli mu súd zamietol žiadosť o prepustenie z väzenia zo zdravotných dôvodov.

Falconeho smrť


Rodák zo sicílskeho Corleone bol za mrežami od 15. januára 1993. Predtým sa tento muž, ktorý stál okrem iného za vraždami lovcov mafiánov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina, 24 rokov nachádzal na úteku pred spravodlivosťou.

Riinu odsúdili vo viacerých procesoch celkove na viac ako dva tucty doživotných trestov väzenia.

Muž, ktorý nosil prezývky ako sicílsku U curtu (Krátky) v súvislosti s nižším vzrastom či La belva (Zviera) a bol označovaný za "bosa bosov" sicílskej mafie Cosa nostra, mal na svedomí aj vojnu s konkurenčnými mafiánskymi klanmi zo 70. rokov minulého storočia i prípravu atentátu na generála Carla Alberta dalla Chiesu v Palerme z roku 1982. Riina mal nariadiť fyzickú likvidáciu okolo 150 ľudí.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?