18. 11. 2017 09:52 | BRATISLAVA/TVNOVINY

List, z ktorého mrazí. Pätnásťtisíc vedcov z celého sveta napísalo, čo čaká planétu Zem

Desivý trend môžeme zvrátiť len v tom prípade, keď budeme napĺňať štyri ich odporúčania.

Globálna katastrofa - ilustarčné foto
Globálna katastrofa - ilustarčné foto Foto: TASR

Až 15-tisíc vedcov z celého sveta podpísalo otvorený list, v ktorom varujú, že ľudstvo má mierne povedané neblahý vplyv na kondíciu našej planéty. Vedci varujú, že ničenie životného prostredia človekom povedie k "nezvratne zmrzačenej planéte".

Vedci podobný list napísali už pred 25 rokmi, v roku 1992. Teraz je však ich prognóza ešte čiernejšia než vtedy. Vlastne jediné, čo sa zlepšilo, je stav ozónovej vrstvy. Vo všetkom ostatnom sme na tom horšie.

 Signatári nového dokumentu varujú predovšetkým pred zmenami klímy, odlesňovaniu, strate prístupu k čerstvej vode, vymieraniu živočíšnych druhov na strane jednej a nekontrolovateľným rastom ľudskej populácie na strane druhej.

A aké nebezpečenstvo je podľa vedcov najvážnejšie? Spotreba nerastného bohatstva závratným tempom v kombinácii s populačnou explóziou ľudstva.

Vedci zo 184 krajín sveta sa domnievajú, že ľudia "spustili globálnu katastrofu, šiestu za približne 540 miliónov rokov, pri ktorej môže byť niekoľko druhov buď úplne vyhubených alebo odsúdených k pomalému vymieraniu do konca tohto storočia," cituje český portál tn.cz z dokumentu Daily Mail.

A ako môžeme tento desivý trend zvrátiť? Vraj máme jesť menej mäsa, menej sa rozmnožovať, menej plytvať a viac využívať obnoviteľné zdroje energie.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?