20. 11. 2017 12:21 , článok bol aktualizovaný 20. 11. 2017 19:27 | BRUSEL/ROCK/TASR, TV Markíza

V Belgicku zadržali 112 slovenských kamiónov, majú podozrenie z podvodov a vykorisťovania

Vodiči mali žiadať úrady o naliehavuhú intervenciu, nie sú spokojní so svojimi životnými podmienkami.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: NSE

V koordinovanej policajnej akcii proti sociálnemu dumpingu v belgickom prístavnom meste Zeebrugge na severe krajiny, úrady zadržali až 112 slovenských kamiónov. Oznámil to predstaviteľ úradu práce v západnom Flámsku Filiep De Ketelaere, píše denník HLN.

Federálna služba spolu so sociálnou inšpekciou vtrhla do sídla belgickej spoločnosti North Sea Express, ktorý využíva slovenského subdodávateľa - firmu Slovak East Leasing. Tá zamestnáva prevažne rumunských vodičov, ktorí potom pre NSE pracujú.

Firma East Transport and Leasing je schránková firma so sídlom na Slovensku. Spoločníkom tejto schránkovej firmy je belgický občan. V reakcii na to upozorňuje Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia.

"Firma zamestnáva rumunských vodičov a pravdepodobne nespĺňa podmienky podnikania na území Slovenskej republiky. Naše združenie sa ostro dištancuje od takýchto "akože" dopravcov. Vyzývame slovenské kompetentné orgány, aby uvedenú situáciu riešili, pretože vrhá zlé svetlo na našich poctivých dopravcov," konštatovala v stanovisku hovorkyňa Česmadu Martina Baumann.

Združenie podľa nej zároveň vyzýva slovenských vodičov, ktorí pracujú pre takéto schránkové firmy, aby sa vrátili. "My na Slovensku im vieme ponúknuť minimálne rovnaké, ak nie lepšie podmienky, ako majú tam," dodala hovorkyňa.

Socialistická odborová organizácia BTB-ABVV v tejto súvislosti potvrdila, že pozornosť federálnych úradov sa zamerala hlavne na spoločnosť North Sea Express (NSE), ktorá má sídlo v prístave Zeebrugge.

Vodiči mali úradom sťažovať na pracovné podmienky a žiadajú riešnie ich situácie, uviedol Filiep De Ketelaere. Rumunskí vodiči nie sú spokojní so svojimi životnými podmienkami. Ostatných šoférov firmy NSE, ktorých sa razia netýkala informovali, aby neparkovali v sídle spoločnosti.

Polícia skúma či sa spoločnosť nedopustila systematického sociálneho dumpingu. To podľa úradov vytvára nespravodlivú súťaž so spoločnosťami, ktoré dodržiavajú pravidlá. Polícia teraz pokračuje vo vyšetrovaní.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?