Pondelok 18.12. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
20. 11. 2017 17:56 , článok bol aktualizovaný 20. 11. 2017 19:25 | BERLÍN/TASR, TV Markíza

Nemecké koaličné rozhovory v slepej uličke. Tu sú možné scenáre vývoja

Merkelová to povedala po tom, keď stroskotali predbežné rokovania o vytvorení koalície.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odchádza z paláca Bellevue po stretnutí s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová odchádza z paláca Bellevue po stretnutí s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Foto: TASR/AP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová je v otázke menšinovej vlády "veľmi skeptická" a v prípade, že sa nepodarí vytvoriť koalíciu, pokladá za lepšie riešenie predčasné voľby. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.

"Som pripravená viesť našu konzervatívnu koalíciu do predčasných volieb," povedala podľa agentúry DPA Merkelová. Takzvané sondážne koaličné rokovania medzi (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej, liberálmi zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) a zelenými stroskotali v pondelok nadránom pre rozhodnutie FDP odísť od rokovacieho stola.

Spolkový predseda FDP Christian Lindner stiahnutie z rokovaní zdôvodnil tým, že strana nechce robiť ústupky, pokiaľ ide o jej zásady, a dodal, že "je lepšie nevládnuť ako vládnuť falošne".

Cieľom približne mesiac trvajúcich rokovaní bolo vytvoriť v Nemecku prvý raz trojstrannú vládnu koalíciu, ktorá má vystriedať doterajšie spojenectvo CDU/CSU so sociálnymi demokratmi.

Ak v Nemecku nebudú predčasné voľby, zostávajú v hre dva možné scenáre. Buď vytvorí CDU/CSU so zelenými menšinovú vládu, čo sa ale doteraz nikdy nestalo, alebo bude opäť vládnuť takzvaná veľká koalícia Merkelovej zoskupenia so sociálnymi demokratmi. Tí ale takéto spojenie po voľbách vylúčili.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?