21. 11. 2017 12:40 | FRANKFURT NAD MOHANOM/TASR

Nemecká polícia odhalila teroristickú bunku, ktorá plánovala útok na vianočné trhy

Nemecko je v stave pohotovosti od série teroristických útokov z minulého roka, ktoré "vyvrcholili" na vianočnom trhu v Berlíne, kde útočník zabil 12 osôb.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Šesť sýrskych občanov, ktorých zadržali v utorok pri raziách po celom Nemecku, plánovalo teroristický útok na vianočné trhy v západonemeckom meste Essen. S odvolaním sa na vyšetrovateľov o tom informoval verejnoprávny Hesenský rozhlas (HR).

Prokuratúra vo Frankfurte nad Mohanom predtým oznámila, že šiestich Sýrčanov zadržali pre podozrenie z členstva v teroristickej skupine Islamský štát (IS) a plánovanie útoku strelnými zbraňami a výbušninami na území spolkovej republiky, napísala agentúra DPA.

Mužov vo veku 20-28 rokov zatkli pri prehliadkach ôsmich bytov v mestách Kassel, Hannover, Essen a Lipsko. Štyria podozriví prišli do Nemecka ako azylanti v decembri 2014, zvyšní dvaja do krajiny pricestovali v auguste a septembri 2016 a rovnako sa vydávali za utečencov.

Na utorkových raziách sa zúčastnilo celkovo okolo 500 policajtov, ktorí podľa informácií denníka Die Welt skonfiškovali aj mobilné telefóny, laptopy a ďalšie dôkazy.
Prokuratúra dodala, že zadržaní dosiaľ prípravu svojho plánu na útoky neukončili, ich terčom však malo byť nekonkretizované verejné miesto.

Nemecko je v stave pohotovosti od série teroristických útokov z minulého roka, ktoré "vyvrcholili" na vianočnom trhu v Berlíne, kde útočník vrážal do ľudí nákladným vozidlom a zabil 12 osôb. Mnohí z páchateľov týchto útokov dorazili do Nemecka v rámci veľkého prílevu migrantov a utečencov od roku 2014, dodáva DPA.

Komentáre ( 0)