21. 11. 2017 15:04 | MOSKVA/SOČI/TASR

Zeman sa v Soči stretol s Putinom

Český prezident neskôr odcestuje do Moskvy.

Stretnutie Miloša Zemana s Vladimirom Putinom.
Stretnutie Miloša Zemana s Vladimirom Putinom. Foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman sa v utorok v čiernomorskom letovisku Soči stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rokovania, ktorými sa začal oficiálny program päťdňovej Zemanovej štátnej návštevy v Rusku, sa konali v tamojšej Putinovej rezidencii Bočarov ručej.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov novinárom pred schôdzkou prezidentov povedal, že ruský líder vysoko oceňuje záujem českého prezidenta o rozvoj bilaterálnej spolupráce, čo je podľa slov hovorcu v súčasnosti na európskom kontinente "veľmi pôsobivé", informovala agentúra TASS.

Putin si okrem toho cení "politickú múdrosť a autoritu" Zemana, dodal Peskov podľa agentúry RIA. Poznamenal tiež, že hosťa z Prahy sprevádza v Rusku aj veľká delegácia podnikateľov.
Zeman a Putin poskytnú vyjadrenie ku svojim rokovaniam na tlačovej konferencii.

Český prezident neskôr odcestuje do Moskvy, kde ho v stredu podľa oficiálneho programu zverejneného na stránke Hrad.cz čaká schôdzka s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom. Vo štvrtok má na programe otvorenie výstavy pokladov Pražského hradu, ruským veteránom druhej svetovej vojny udelí české vyznamenania.

V Jekaterinburgu si Zeman v piatok prevezme čestný doktorát Uralskej federálnej univerzity, uctí si pamiatku československých legionárov a prezrie si montážnu halu v továrni na kompletizáciu lietadiel L-410.

Zeman sa vyslovil za to, aby Rusko i EÚ upustili od sankcií

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok po prijatí prezidenta ČR Miloša Zemana v Soči uviedol, že normalizácia vzťahov Ruska a EÚ je ich spoločným záujmom. Informovala o tom agentúra TASS. 

"Domnievame sa, že spoločným záujmom by zodpovedala normalizácia vzťahov medzi EÚ a Ruskom," uviedol Putin, ktorý dodal, že Zemana na stretnutí oboznámil aj s ruským videním perspektív urovnania situácie na Ukrajine.

Podľa agentúry RIA Novosti Zeman na schôdzke s Putinom uviedol, že "v jeden prekrásny deň so sankciami treba skoncovať". EÚ uvalila na Rusko v roku 2014 súbor sankcií voči fyzickým i právnickým osobám po tom, ako Rusko pripojilo Krymský polostrov k svojmu územiu.

Podľa agentúry TASS Zeman vyzval Rusko i krajiny Západu, aby upustili od vzájomných sankcií.
Zeman pred novinármi upozornil, že ekonomická spolupráca medzi Českom a Ruskom sa rozvíja napriek sankciám. Súčasne dodal, že "to však neznamená, že som sa so sankciami zmiernil".

Novinárom Zeman pripomenul, že je odporcom reštrikcií, a to dlhodobo, a to nielen sankcií EÚ voči Rusku, ale aj Ruska vo vzťahu k EÚ.
Putin dodal, že Zemana informoval aj o výsledkoch svojej schôdzky so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom, o ruských plánoch boja s terorizmom v Sýrii a "o zajtrajšej trojstrannej schôdzke s prezidentmi Iránu a Turecka".

Ruský prezident na stretnutí so Zemanom informoval, že pod kontrolou vládnych síl je už viac ako 98 percent územia Sýrie. Putin uviedol, že v Sýrii ešte existujú "ohniská odporu", ktoré "však rýchlo miznú pod údermi" ruského letectva a sýrskych spojencov.
Agentúra RIA Novosti podotkla, že Sýriu a Putinovo rokovanie s Asadom predostrel ako tému rokovaní Zeman, ktorý vyhlásil: "Vyhrali ste v Sýrii, pretože on (Asad) ovláda prakticky celé územie Sýrie s výnimkou niekoľkých jej častí". "Ale, koniec koncov, (Asad) je demokraticky zvolený prezident," vyhlásil Zeman.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ešte pred stretnutím oboch prezidentov uviedol, že Putin si vysoko cení zainteresovanosť českého prezidenta na rozvoji dvojstrannej spolupráce, čoho dôkazom je aj početná delegácia českých podnikateľov. Zeman na schôdzke s Putinom vyhlásil, že pre veľký záujem podnikateľov o cestu do Ruska bolo treba prenajať ďalšie lietadlo.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?